پیشرفت پروژه تلسکوپ غول پیکر ماژلان

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، نسل بعدی تلسکوپ های زمینی کم کم از راه می رسند و قرار است در اواسط دهه 2020 چند تلسکوپ غول پیکر برای اولین بار به آسمان خیره شوند. تلسکوپ ماژلان یکی از این تلسکوپ هاست که مراحل آماده سازی سایت آن در شیلی در حال اجرا است.

پیشرفت پروژه تلسکوپ غول پیکر ماژلان

سایت تلسکوپ غول پیکر ماژلان (GMT) در نزدیکی شهر لاسرنا (La Sirena) در شیلی واقع شده است. ارتفاع منطقه ای که به عنوان محل قرارگیری تلسکوپ ماژلان انتخاب شده حدود 2500 متر است. عملیات خاک برداری سایت رصدخانه در ماه گذشته میلادی آغاز شده است. علاوه بر این تیم پروژه به تازگی پیمانکار ساخت مقر تلسکوپ را نیز انتخاب نموده است. ساختاری که آینه های عظیم تلسکوپ ماژلان و ابزارهای علمی تلسکوپ روی آن قرار خواهند گرفت. ساخت مقر چیزی در حدود 120 میلیون تا 140 میلیون دلار هزینه خواهد داشت و بخش زیادی از هزینه نهایی پروژه را شامل می گردد. پیش بینی می گردد بودجه مورد احتیاج برای کل پروژه به یک میلیارد دلار برسد.

تلسکوپ ماژلان از هفت آینه اصلی تشکیل خواهد شد که در کنار هم آینه ای به قطر 24/5 متر را شکل خواهند داد. این در حالی است که قطر آینه بزرگ ترین تلسکوپ های فعلی حدود ده متر است. تا کنون تنها یک آینه این تلسکوپ به طور کامل آماده شده است. آینه های تلسکوپ ماژلان در دانشگاه آریزونا ساخته می شوند. قطر هر آینه تلسکوپ ماژلان 8/4 متر است و برای انتقال آینه ها به شیلی راهی به جز استفاده از کشتی وجود ندارد.

تلسکوپ ماژلان در زمینه های مختلف علم اخترشناسی به یاری دانشمندان خواهد آمد. از آنالیز جو سیارات فراخورشیدی نزدیک و جست وجو برای یافتن نشانه های حیات در آن ها تا آنالیز چگونگی شکل گیری اولین کهکشان ها و جمع آوری اطلاعاتی که شاید به حل معمای ماده تاریک و انرژی تاریک یاری کند.

احتمالا تلسکوپ ماژلان در سال 2026 با چهار یا پنج آینه کار خود را آغاز خواهد نمود. طبق گفته مسئلولان پروژه با آماده شدن چهار یا پنج آینه، مقر، گنبد و تعدادی از ابزارهای علمی رصدخانه ماژلان آغاز به فعالیت خواهد نمود. این کار باعث خواهد شد تا مطالعات مهندسی و آزمایش های مورد احتیاج نیز پیش از آغاز به کار اصلی تلسکوپ انجام گردد. در نهایت تلسکوپ احتمالا در سال 2028 با تمام توان آسمان را رصد خواهد نمود.

تلسکوپ ماژلان یک پروژه خصوصی است و به همین دلیل تامین هزینه های آن کار آسانی نیست. دانشگاه ها و موسسه های علمی بخشی از هزینه های این پروژه را تامین می نمایند تا به زمان رصد و داده های پروژه دسترسی پیدا نمایند. دریافت بودجه در زمان پیش بینی شده یکی از چالش های اصلی تیم پروژه تلسکوپ ماژلان است.

ماژلان تنها تلسکوپ غول پیکر دهه 2020 نخواهد بود و تلسکوپ سی متری در هاوایی و تلسکوپ فوق العاده بزرگ (ELT) در شیلی دیگر پروژه هایی هستند که قرار است در دهه 2020 افتتاح شوند.

داده های این سه تلسکوپ غول پیکر تا سال های سال ارزشمند و کم نظیر باقی خواهند ماند و نوید جهشی بزرگ را در علم اخترشناسی می دهند. این در حالی است که برنامه های مختلفی برای ساخت تلسکوپ های فضایی نسل جدید نیز در دستور کار قرار گرفته است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ ماژلان.

منبع: دیجیکالا مگ

به "پیشرفت پروژه تلسکوپ غول پیکر ماژلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت پروژه تلسکوپ غول پیکر ماژلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید