نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل اعلام شد

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، کابل- خبرنگاران- کمیسیون مستقل انتخابات شامگاه سه شنبه، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل را گفت.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل اعلام شد

به گزارش روز چهارشنبه وبلاگ عینک سفارشی به نقل از رسانه های محلی، بر اساس آنچه کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است، چهار نامزد برنده در فهرست ابتدایی حذف شده و به جای آن ها چهار چهره جدید به فهرست نهایی راه یافتند.

اجمل گلاب، احمدضیا عظیمی شینوارزاده، محمدفرهاد صدیقی و سلیمه نیکبین از نامزدهایی هستند که در فهرست ابتدایی برنده اعلام شده بودند، اما در نتایج نهایی نامشان نیست.

عبدالرازق استالفی، عرفان الله عرفان، محمدنعیم وردک و پروین درانی نیز از کسانی هستند که در فهرست ابتدایی نامشان نبود اما در فهرست نهایی نامشان به چشم می خورد.

کمیسیون مستقل انتخابات چهار ماه پیش یعنی در24 دیماه سال گذشته، نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل را اعلام کرده بود.

بر اساس فهرست نهایی منتشر شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، اجمل رحمانی، عبدالقیوم خیرخواه، خان آقارضایی، ملامحمدخان احمدی، فدامحمد الفت صالح، احمد جاوید جیحون، میرامان الله گذر، امیرگل شاهین، غلام حسین ناصری، رمضان بشردوست، سیدمحمد محمدی، الله گل مجاهد، خان محمد وردک، میرافغان صافی، نجیب الله ناصر، حبیب الرحمان سیاف، انورخان اوریاخیل، عبدالرازق استالفی، توفیق وحدت، زرگی حبیبی، محمدنعیم وردک، حفیظ الله جلیلی، عرفان الله عرفان، عبیدالله کلیمزی وردک، فاطمه نظری، نظیفه ذکی، شینکی کروخیل، مرسل نبی زاده، فوزیه ناصریار گلدره یی، روبینا جلالی، مریم سما، زهره نوروزی و پروین درانی، بیشترین آرای حوزه انتخاباتی کابل را به دست آورده و به مجلس نمایند گان راه یافتند.

آنچه به عنوان نتایج نهایی منتشر شده است، بر اساس 88 تا 90 درصد کل آرای حوزه انتخاباتی کابل است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی در جریان روند رسید گی به شکایات و بررسی اعتراضات در پیوند با نتایج ابتدایی کابل اعلام کرده بود که حدود 12 درصد آرای این حوزه انتخاباتی ناپدیده شده و این کمیسیون نتواسته است به آن دسترسی پیدا کند.

بر اساس جدول زمان بندی، کمیسیون مستقل انتخابات قرار بود نتایج ابتدایی حوزه کابل را همزمان با نتایج ابتدایی سایر حوزه های انتخاباتی در 19 آبان 97 اعلام شود.

** واکنش نمایندگان ناکام

به گزارش کشورنیوز، سلیمه نیکبین، نامزد اقلیت اسماعیله در حوزۀ کابل که در نتایج ابتدایی نامش درج شده بود، در واکنش به حذف خود از فهرست نامزدهای پیروز می گوید که این نتایج ناعادلانه برای شهروندان کابل به خصوص برای اقلیت قومی و مذهبی جامعه اسماعیلیه قابل پذیرش نیست.

در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی حوزۀ کابل تقلب و دستبرد فوق العاده به آرای پاک شهروندان اجرا شده است. چنانچه طبق گفته های هیات رییسه کمیسون شکایات انتخاباتی من در این کمیسون در جمع برنده شد گان نتایج نهایی بوده ام و پاکترین آرا نیز از من بوده است. اما متاسفانه در کمیسون مستقل انتخابات به آرای من دستبرد و معامله اجرا شده و از جمع برنده شدگان وکلای حوزه کابل حذف شده ام.

** خوشحالم که جز انتصاب شده ها نیستم

کشور نیوز نوشت: داوود ناجی، از دیگر نامزدهای ناکام گفت که اگر فهرست واقعی اعلام می شد، نتیجه این بود که به جز هفت یا هشت نفر از آقایان و سه نفر از خانم ها که رای واقعی داشتند، بقیه برنده نبودند. به همین دلیل روند اعلام نتیجه به گونه ای رخ داد که همه را شوکه کرد.

او گفت، فهرست اعلام شده، نتیجه واقعی آرای مردم نیست. متاسفانه کمیسیون ها نتوانستند، اعتماد و اعتبار را به این نهاد ملی، برگردانند.

از اینکه عدالت تامین نشد، از اینکه حکومت و کمیسیون پاس مردمی را که در خطرناک ترین شهر جهان با قبول خطر مرگ، به پای صندوق های رای رفتند، ندانست عمیقا ناراحت و خشمگینم.

او در صفحه فیسبوک اش نوشت: راهی را که آغاز کرده بودیم، با افتخار و سربلندی آمدیم و خوشحالم که جز انتصاب شده ها نیستم. خوشحالم که رای دهندگان و مردم می دانند که پذیرش این شکست تلخ برای من پذیرفتنی تر از شکستن اصول و تعهداتی است که از آغاز جنبش تبسم تاکنون، داشته ام. بقول معروف زمستان رفتنی است، اما روسیاهی ذغال ابدی. خوشحالم که مردم می دانند رای داشتم، کاندیداها می دانند که تقلب نکردم و همه می دانند، که معامله نکردم.

**آساق** 1518

منبع: ایرنا

به "نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید