معرفی پمپ و انواع آن

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، پمپ وسیله ای مکانیکی است که جهت انتقال سیال از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر و یا انتقال آن از منطقه کم فشار به منطقه پر فشار مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی پمپ و انواع آن

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، بنابر اعلام فلوپارس، مایعات عمدتا از طریق پمپ و گازها از طریق فن ، بلوئر یا کمپرسور منتقل می شوند. پمپ ها از دو قسمت اصلی پمپ و محرک تشکیل شده اند. محرک پمپ ها می تواند موتور های الکتریکی، بنزینی، گازوئیلی، پنوماتیکی، هیدرولیکی یا توربین ها باشد. رایج ترین نوع محرک، الکتروموتور ها هستند. برق مصرفی الکتروپمپ ها می تواند از نوع تکفاز یا سه فاز باشد. معمولا اتصال بین پمپ و موتور از نوع مستقیم یا غیر مستقیم می باشد.

مفاهیم مهم در پمپ

1-هد پمپ : به اختلاف ارتفاع پمپاژ (اختلاف فشار ورودی و خروجی) هد پمپ می گویند. در واقع پمپ باید به گونه ای انتخاب شود که دورترین نازل یا شیر برداشت دارای فشار مناسبی باشد.

2-دبی پمپ : مقدار حجم سیال جابجا شده در واحد زمان را دبی پمپ می گویند. این مقدار بستگی به نوع پمپ و کارایی آن دارد.

3-توان پمپ : توان مورد نیاز پمپ متناسب با هد و دبی خروجی آنها مشخص می شود که معمولا با واحد کیلووات یا اسب بخار آن را نشان می دهند.

انواع پمپ

پمپ ها به دو دسته اصلی پمپ های دینامیکی یا جنبشی و پمپ های جابجایی مثبت تقسیم می شوند که این تقسیم بندی فقط به مکانیک حرکت سیال مربوط است و هر کدام از آنها هم به دسته های دیگر تقسیم بندی می شوند. بدنه این پمپ ها متناسب با کاربرد، معمولا از جنس استیل، چدن، پلیمر، برنج و آلومینیوم ساخته می شود.

پمپ های دینامیکی

کار پمپ های دینامیکی ایجاد انرژی جنبشی در سیال و تبدیل آن به فشار است. این پمپ ها به دسته های مختلفی از جمله پمپ های گریز از مرکز ، پمپ های خاص و پمپهای محیطی تقسیم بندی می شوند. از این میان پمپ های سانتریفیوژ به دلیل کاربرد های فراوان و کارکرد ساده از پر مصرف ترین پمپ های موجود در صنعت هستند. بهترین برند های پمپ در ایران شامل پنتاکس ، لوارا ، ابارا ، داب ، سایر ، لیو ، نوید موتور ، پمپیران ، راد پمپ ، توان تک ، فدک پمپ ، گراندفوس و KSB می باشند.

پمپ های سانتریفیوژ

پمپ های سانتریفیوژ بر اساس نیروی گریز از مرکز کار می کنند. قطعات این پمپ ها شامل پروانه ، شفت ، حلزونی و ... است. مکاهمم کار پمپ های سانتریفیوژ به این گونه است که شفت باعث انتقال قدرت بین موتور محرک به پروانه می شود. پروانه انواع مختلفی از جمله باز ، بسته و نیمه باز دارد و با حرکت دورانی حول شفت، انرژی مکانیکی را به جنبشی تبدیل می کند. افزایش انرژی جنبشی باعث جداشدن سیال از لبه پروانه و وارد شدن آن به محفظه حلزونی می شود. برخی از این پمپ ها شامل انواع پمپ آب خانگی ، کف کش ، شناور ، لجن کش ، طبقاتی ، روغن داغ ، سیرکولاتور ، موتورخانه و تهویه مطبوع ، پمپ تصفیه استخر و جت جکوزی ، پمپ پلیمری ضد اسید ، پمپ بشکه کش برقی و بادی ، خودمکش فاضلابی و ... می باشد.

پمپ های جابجایی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت از طریق جابه جا کردن حجم مشخصی از سیال فشار آن را افزایش می دهند. در واقع این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که سیال از یک سمت به داخل پمپ کشیده می شود و در خاتمه هرسیکل متناسب با نوع آن از سمت دیگر خارج می شود. از پمپ های جابجایی مثبت عمدتا برای ایجاد فشار بالا یا انتقال مایعات ویسکوز استفاده می شود. این پمپ ها به دو نوع دورانی و رفت و برگشتی تقسیم می شوند. برخی از پمپ های جابجایی مثبت شامل انواع پمپ های دیافراگمی ، دوزینگ پمپ تزریق ، پمپ دنده ای ، پیستونی ، لوب پمپ ها و مونو یا اسکرو می باشند.

پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی

این پمپ ها از سه قسمت اصلی شامل سوپاپ ورودی، پیستون و سوپاپ خروجی تشکیل شده اند. این گونه پمپ ها دارای میل لنگ هستند و حرکت دورانی آن را به رفت و برگشتی پیستون تبدیل می کنند، با عقب رفتن پیستون، فشار هوای اطراف سیال را از طریق سوپاپ ورودی وارد محفظه می کند. با برگشت پیستون، فشار باعث بسته شدن سوپاپ ورودی و باز شدن سوپاپ خروجی می شود.

پمپ های جابجایی مثبت دورانی (Rotary)

این پمپ ها به دلیل طراحی خاص خود نسبت به پمپ های رفت و برگشتی با وزن مشابه، سیال بیشتری را پمپ می کند. همانطور که از نامشان مشخص است، با حرکت دورانی و به دام انداختن سیال باعث جابجایی آن می شوند. به نام مثال پمپ های دنده ای که شامل چرخ دنده های بهم پیوسته می باشند و سیال درون آنها قرار می گیرد و با چرخش چرخدنده ها به حرکت در می آید.

تفاوت پمپ سانتریفیوژ و جابجایی مثبت

1-پمپ های سانتریفیوژ به صورت پیوسته انرژی جنبشی را از پروانه به سیال منتقل می کنند، اما پمپ های جابجایی مثبت سیال را به دام انداخته و باعث جابجایی آن می شوند.

2-در پمپ های جابجایی مثبت انرژی مستقیما به فشار تبدیل شده، در صورتی که در پمپ های سانتریفیوژ انرژی را ابتدا به سرعت و سپس در قسمت های حلزونی به فشار تبدیل می کنند.

3-در صورت بسته شدن راستا خروجی در پمپ های جابجایی مثبت امکان آسیب رسیدن به پمپ و راستا لوله کشی وجود دارد. بنابراین توصیه می شود در خروجی این پمپ ها حتما از شیر فشارشکن استفاده شود. درحالیکه در پمپ های سانتریفیوژ با بسته شدن راستا خروجی بصورت مقطعی آسیب نمی بینند.

4-پمپ های سانتریفیوژ معمولا در فشار های میانه و دبی بالا استفاده می شوند، اما پمپ های جابجایی مثبت عمدتا برای فشارهای بالا، جریان کم و مایعات ویسکوز استفاده می شوند.

خاتمهی رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معرفی پمپ و انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی پمپ و انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید