قیمت کدام خوراکی 4 برابر شد؟

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، مرکز آمار ایران در گزارشی اطلاعات مربوط به تورم کالاهای خوراکی در شهریور را منتشر کرد. در گزارش مربوط به شاخص قیمت ها که دو هفته قبل منتشر شد آمارها حاکی از آن بود که تورم ماهانه خوراکی ها با 4/ 0 درصد افزایش نسبت به مرداد ماه، به سطح پنج درصدی رسیده است.بعلاوه تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی ، آشامیدنی و دخانیات در شهریور رکورد جدیدی را به ثبت رساند و از 60 درصد عبور کرد.بر اساس آمارها تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی در شهریور به 6/ 61 درصد رسید.از میان 53 قلم کالای آنالیز شده در این گزارش، تنها شش کالا نسبت به مرداد ماه کاهشی بودند و در عوض 47 کالا رشد کردند.

قیمت کدام خوراکی 4 برابر شد؟

در میان این کالاها، پرتقال، هندوانه، کدوسبز، هویج فرنگی و ماست پاستوریزه به ترتیب شاهد بالاترین رشد قیمتی بودند.از سوی دیگر روغن نباتی جامد، مرغ ماشینی، روغن مایع، هلو و موز به ترتیب بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

محصولات کشاورزی به علت فراوری فصلی و ماهیت بخش کشاورزی در طول سال بیشترین نوسان قیمتی را تجربه می نمایند که این موضوع در آمارهای اعلام شده منعکس شده است.از 53 قلم کالای آنالیز شده در این گزارش، 25 قلم خوراکی تورم ماهانه بالاتر از تورم ماهانه خوراکی ها را ثبت نموده اند.بعلاوه در بخش تورم نقطه به نقطه، از 53 قلم کالای آنالیز شده در این گزارش، هشت قلم کالا رشدی بیشتر از صددرصد را تجربه کردند؛ به عبارتی دیگر قیمت 8 کالای خوراکی از سال گذشته تا به امروز بیش از دوبرابر رشد نموده اند.با نگاهی دیگر به این گزارش می توان دریافت که 42 قلم خوراکی تورمی بالاتر از تورم نقطه ای کل کشور یعنی 9/ 42 درصد را تجربه نموده اند.

رکوردداران رشد قیمت

آمارهای مربوط به تورم خوراکی ها نشان می دهد که بالاترین رشد قیمت ماهانه با جهش 5/ 40 درصدی متعلق به پرتقال است. پس از آن هندوانه با 1/ 27 درصد در صندلی دوم نهاده شده و کدوسبز با 2/ 23 درصد در رتبه بعدی است.ماست پاستوریزه، با 3/ 18 درصد و پنیر ایرانی با 4/ 15 درصد رشد قیمت بالاترین تورم ماهانه در میان کالاهای خوراکی مهم را به خود اختصاص داده اند.

از سوی دیگر سه کالای اساسی سبد خوراکی خانوار رکورددار سقوط ماهانه قیمت هستند. روغن نباتی جامد با افت 3 درصدی بیشترین کاهش قیمت در شهریور را به ثبت رساند.مرغ ماشینی و روغن مایع با افت های به ترتیب 4/ 2 و 9/ 1 درصدی رده های بعدی کمترین تورم ماهانه را به خود اختصاص دادند.

از سوی دیگر آنالیز آمارهای تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی نشان می دهد هویج فرنگی با رشد 2/ 294 درصدی قیمت در یکسال گذشته رکورد دار افزایش قیمت در میان خوراکی هاست؛ تلاطم قیمت هویج در ماه های اخیر برای مدتی در صدر اخبار نهاده شد.

هندوانه با 8/ 144 درصد رشد قیمت، رتبه دوم تورم نقطه به نقطه را به ثبت رساند و سومین رتبه با 1/ 132 درصد به گوجه فرنگی تعلق دارد.نخود به اسم یکی از کالاهای اساسی موجود در سبد مصرفی خانوار با 1/ 112 درصد افزایش قیمت طی یکسال گذشته در صندلی چهارم رشد نقطه به نقطه نهاده شده است.

نکته قابل توجه این آمارها عدم کاهش قیمت کالاهای خوراکی در آمارهای شهریور طی یک سال اخیر است.مغز گردو در شهریور 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5/ 17 درصد افزایش یافت. ماکارونی و شیر خشک به ترتیب با 9/ 25 و 5/ 29 درصد افزایش قیمت در رتبه های بعدی کمترین تورم نقطه به نقطه در سرانجام تابستان قرار دارند.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز

به "قیمت کدام خوراکی 4 برابر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کدام خوراکی 4 برابر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید