شهروندان سالم جامعه سالم را می سازند

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، مژگان مهرابی-خبرنگار:انسان های سالم، جامعه سالم را می سازند.

شهروندان سالم جامعه سالم را می سازند

حقیقتی انکارناپذیر که همه ما از آن باخبریم و می دانیم یک شهر، در صورتی شاداب و سرحال خواهد بود که شهروندانش از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشند. آن وقت است که می توان ادعا کرد که شهروندان نشاط و سرخوشی شان را به محله های شهر القا می کنند. موضوع سلامت شهر و شهروندان همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده ولی وقتی جامعه رو به کسالت گذاشت، دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان به این فکر افتادند که برای بازگرداندن سلامت و شادابی به شهر باید همه تلاش خود را برای حفظ سلامت شهروندان به کار گیرند. این موضوع آنقدر اهمیت پیدا کرد که هفته اول اردیبهشت را با عنوان هفته سلامت نامگذاری کرده اند. اینکه در مناطق شرقی پایتخت چقدر به موضوع سلامت شهروندان پرداخته می شود موضوع گزارش ماست. به همین منظور گفت وگویی با مدیران اداره سلامت مناطق 4، 8، 13، 14 و 15 انجام داده ایم.

 • غلامحسین ادب
 • مدیر اداره سلامت منطقه 13
 • چاقی، مهم ترین معضل اهالی منطقه 13

منطقه 13 یکی از مناطق اصیل و قدیمی تهران است. این تعبیر غلامحسین ادب مدیر اداره سلامت منطقه 13 است منطقه 13 هم قشر مرفه و هم کم درآمد را در خود جای داده است. و به همین دلیل برنامه ریزی اداره سلامت با توجه به نیازها و خواسته شهروندان در هر محله ای متفاوت است. طبق بررسی های اجرا شده، مشکل چاقی و اضافه وزن در این منطقه بسیار زیاد است. در محله های کم برخوردار مشکل چاقی بانوان بیشتر بود.

در صورتی که تصور بر این است این معضل در محله های مرفه بیشتر باشد. دلیل آن هم استرس های زیاد فردی و محیطی است و دیگر اینکه شهروندان خیلی به حفظ سلامتی خود اهمیت نمی دهند و در برنامه های ورزشی شرکت نمی کنند. در واقع الگوی خوبی برای فعالیت بدنی شان ندارند. ادب اشاره می کند چاقی ارتباط مستقیم با دیابت دارد و اگر کنترل نشود عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت. او با اشاره به اینکه همه تلاش خود را برای حفظ سلامت شهروندان به کار گرفته و بیشتر روی افزایش آگاهی مردم تمرکز کرده است.

او در این باره می گوید: همه توان خود را به کار گرفته ایم که سبک زندگی اهالی را تغییر دهیم. تنها در این صورت است که معضل چاقی را می توان در جامعه شهری کمرنگ کرد. به گفته ادب منطقه 13، 3 بیمارستان مهم و 18 درمانگاه دارد. در اغلب محله های آن پایگاه سلامت هم وجود دارد. تعداد قابل توجهی کلینیک و مطب در خیابان پیروزی قرار گرفته که نیاز شهروندان به مراکز درمانی را تا حد قابل توجهی تأمین می کند.

 • سیدابوالفضل موسوی
 • مدیر اداره سلامت منطقه 4
 • راه اندازی مرکز اورژانس در محله گلشن

منطقـه 4، 53 درمانـگاه، 7بیمارستان، 36 پایگاه بهداشت، 5مرکز جامع بهداشت، 47 سازمان مردم نهاد، 2 مرکز برای بیماری های خاص و یک پژوهشکده رویان دارد و این نشان می دهد محله های 21 گانه منطقه از نظر سرانه بهداشتی درمانی از وضعیت مطلوبی برخوردارند. در کنار این مراکز 21 خانه سلامت هم مشغول خدمت رسانی به مردم هستند که البته بیشتر فعالیت هایشان در زمینه آموزش و افزایش آگاهی شهروندان است.

به گفته سیدابوالفضل موسوی مدیر اداره سلامت منطقه 4 بازتاب برنامه خانه های سلامت بسیار تأثیرگذار بوده و توانسته شهروندان زیادی را جذب این خانه ها کند. موسوی در ادامه صحبت هایش به پایین بودن سرانه درمانی 3 محله گلشن، جوادیه و شمیران نو اشاره می کند و می گوید: این 3 محله بیمارستان ندارند و دسترسی اهالی به مراکز درمانی دیگر محله ها هم آسان نیست. برای برطرف این مشکل اقدام ارزنده ای اجرا شده و به زودی شاهد راه اندازی مرکز اورژانس در محله گلشن خواهیم بود. همه محله های ما پایگاه بهداشت دارند. از دیگر اقدامات خوبی که در منطقه 4 اجرا شده طرح ابتکاری مدیر اداره سلامت است.

او برای اینکه همه شهروندان تحرک صبحگاهی داشته باشند در بوستان ها ایستگاه فعالیت های ورزشی ایجاد کرده است. موسوی می گوید: در این ایستگاه ها مربی های ورزش مستقر هستند و کسانی که امکان حضور در برنامه های صبحگاهی را ندارند می توانند به آنها مراجعه کرده و با توجه به شرایط جسمی شان نرمش هایی که بشود در خانه انجام داد را یاد بگیرند. اداره سلامت منطقه همچنین با همکاری کانون پزشکان، انجمن سفیران سلامت روان را راه اندازی کرده است. کار این سفیران آموزش تغذیه سالم مربوط به کنترل خشم پنهان است.

 • محمدرضا یاوری
 • مدیر اداره سلامت منطقه 8
 • جای خالی مراکز درمانی در منطقه

بر خلاف منطقه 4، منطقه 8 از نظر سرانه درمانی و بهداشتی فقیر است. تنها بیمارستان این منطقه، بیمارستان خصوصی انصاری است که البته هنوز خدمات بستری و جراحی آن به بهره برداری نرسیده است. محمدرضا یاوری مدیر اداره سلامت شهرداری منطقه می گوید: بیمارستان انصاری در حال حاضر فعالیت کلینیکی دارد و خدمات سرپایی انجام می دهد. هنوز اتاق های عمل آن به بهره برداری نرسیده است. ولی با توجه به نبود امکانات درمانی در منطقه، مرکز پر رفت و آمدی است.

او در ادامه به وضعیت نامطلوب درمانگاه های شهرداری اشاره می کند و می گوید: با بررسی های اجرا شده، متأسفانه درمانگاه های منطقه از کیفیت لازم برخوردار نیستند و امکانات مجهز و به روزی ندارند و تنها مرکز درمانی کارآمد منطقه، درمانگاه شهرداری است که در خیابان دردشت واقع شده است و اخیراً به صورت شبانه روزی فعالیت می کند. اداره سلامت منطقه برای جبران این کمبود سعی در توانمندسازی شهروندان دارد به صورتی که هریک از شهروندان راه های خودمراقبتی را یاد بگیرند و در سبک زندگی شان اجرا کنند.

او می افزاید: جمعیت قابل توجهی از منطقه 8، جوان هستند و به رغم این موضوع، کانون جوانان فعال نیست. در صورتی که منطقه ما این توانایی را دارد که با اجرای برنامه های شاد و مفرح جوانان را جذب کند.

 • لیلا اسمی
 • مدیر اداره سلامت منطقه 14
 • ضرورت حضور مربی های کارکشته در خانه های سلامت

لیلا اسمی مدیر اداره سلامت منطقه 14، همه توان خود را روی تقویت مشارکت های مردمی گذاشته است. او می گوید: با توجه به نظرسنجی سال 93، 80 درصد از شهروندان منطقه 14 از فعالیت ها و برنامه های خانه های سلامت رضایت کامل داشتند. در ابتدای امر فعالیت خانه های سلامت همگام با خانه های بهداشت پیش می رفت و در واقع نوعی موازی کاری به شمار می آمد. الان این 2 نهاد در کنار هم هستند و مکمل هم شده اند.

در نظر دارم شهروندان را در NGO های سلامت شرکت دهم. مشارکت مردمی باید پررنگ تر شود. اینکه صرفاً در مناسبت ها برنامه ای اجرا شود خیلی نمی تواند کارساز باشد. حضور مردم در خانه های سلامت نیاز به طرح های خلاقانه دارد. بسیاری از آنها دائم در برنامه های آموزشی خانه های سلامت شرکت می کنند و اشباع از آموخته ها شده اند. نیاز به کارشناس های زبده داریم که مسائل بهداشتی و درمانی را به صورت تخصصی آموزش دهند.

هرچه در حوزه پیشگیری فعال تر باشیم می توانیم در میزان شیوع بیماری ها و کنترل آنها پیروز تر باشیم. به غیر از این موارد به دنبال آن هستیم که شهروندان بیشتری را در برنامه های آموزشی شرکت دهیم. باید دیگر بانوان و حتی آقایان هم حضور داشته باشند. نبود مربی کارکشته خود یک ضعف است که در صدد برطرف کردن آن هستیم. بیشتر از مسائل کمی به مسائل کیفی توجه کنیم. منطقه 14 با جمعیت 500 هزار نفری 5 مرکز بهداشت، 7 مرکز بهزیستی، 12 درمانگاه، 15 پایگاه سلامت، 21 خانه سلامت و 2 بیمارستان دارد. می توان گفت سرانه درمانی بهداشتی آن در وضعیت مطلوب واقع شده است چون طبق آمار به دست آمده دسترسی به خدمات بهداشتی ـ درمانی به 10 دقیقه پیاده روی نیاز دارد.

 • سیامک فهیمی
 • مدیر اداره سلامت منطقه 15
 • رایزنی برای ساخت بیمارستان در حاشیه بزرگراه امام رضا (ع)

منطقه15 با جمعیتی بیش از 700 هزار نفر و وسعت 5/28 کیلومترمربعی اش از نظر سرانه بهداشت و درمان جزو مناطق کم برخوردار به شمار می آید. تعداد درمانگاه ها در این منطقه محدود است و فقط خدمات سرپایی انجام می دهد. سیامک فهیمی مدیر اداره سلامت منطقه 15 می گوید: منطقه 15 فقط 2 بیمارستان دارد که جوابگوی نیاز شهروندان نیست. اگر خدای ناکرده حادثه غیرمترقبه ای رخ دهد با توجه به معابر باریک، رساندن مصدومان به بیمارستان سخت خواهد بود.

تعداد درمانگاه های آن هم در حد مطلوبی نیست و استفاده از خدمات درمانی برای شهروندان را با سختی همراه می کند. از این رو می طلبد بیمارستانی فوق تخصصی و مجهز در منطقه راه اندازی شود. فهیمی با اشاره به اینکه فضای کافی برای ساخت یک بیمارستان بزرگ و مجهز در کناره بزرگراه امام رضا(ع) وجود دارد به گونه ای که می توان مرکز درمانی در حد و اندازه بیمارستان میلاد ساخت و علاوه بر اهالی منطقه، نیاز شهروندان شرق تهران هم جبران شود، می گوید: ساخت بیمارستان در حوزه کاری شهرداری نیست و برعهده وزارت بهداشت است.

اما شهرداری می تواند زیرساخت های آن را فراهم کند. زمین آن را فراهم کرده و در اختیار وزارت بهداشت بگذارد. البته برای انجام چنین طرحی در حال رایزنی هستیم. اداره سلامت منطقه 15 برای جبران کاستی های درمانی، تلاش خود را برای فعال تر کردن خانه های سلامت به کار گرفته است. فهیمی معتقد است با خودمراقبتی می توان جلو ابتلا به بسیاری از بیماری ها را گرفت. او می گوید: خوشبختانه استقبال از خانه های سلامت زیاد بوده، همچنین در نظر داریم طرح سلامت روان را با جدیت بیشتری دنبال کنیم و به همین منظور با بیمارستان روزبه رایزنی کرده ایم.

 • مراکز تخصصی پهنه شرق
 • بیمارستان لبافی نژاد-منطقه 4
 • مرکز تخصصی چشم و کلیه

بیمارستان تخصصی برای درمان بیماری های کلیوی و چشم که 226 تخت و 17 دستگاه دیالیز دارد. این بیمارستان وابسته به بیمه تأمین اجتماعی است و شهروندان می توانند با حداقل هزینه از امکانات درمانی آن بهره مند شوند. بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد یکی از بزرگ ترین مراکز آموزشی و درمانی کشور محسوب می شود. سالانه در حدود 12 هزار نفر در بخش های مختلف این بیمارستان از جمله بخش چشم بستری می شوند. این مرکز درمانی در خیابان پاسداران، انتهای بوستان نهم، تقاطع خیابان شهید ابراهیمی واقع شده است. شماره 22549011 جوابگوی شهروندان است.

 • بیمارستان فوق تخصصی زنان آرش- منطقه 4
 • بیمارستانی ویژه مادران

بهترین خدمات درمانی ویژه بانوان در این مرکز ارائه می شود. بیمارستان آرش از مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تأمین اجتماعی است و دارای بخش های زنان و زایمان، نازایی، بیهوشی، اطفال، جراحی عمومی، گوارش، طب فیزیکی، عفونی، آنکولوژی، ارولوژی، قلب و عروق، غدد، گوش و حلق و بینی، نوزادان، لاپاراسکوپی، نازایی و آنکولوژی زنان است. از مزیت های این بیمارستان، زایمان بدون درد و زایمان در آب است. این بیمارستان در بزرگراه رسالت، بعد از بزرگراه شهید باقری، خیابان شهید باغدارنیا واقع شده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 5 ـ 7788853 تماس بگیرید.

 • بیمارستان فوق تخصصی قلب شهید لواسانی-منطقه 13
 • درمان بیماری های قلب با حداقل هزینه

بیمارستان شهید لواسانی، امکانات به روز و مجهزی برای جراحی و درمان بیماری های قلبی دارد. این بیمارستان دارای 5 اتاق عمل جراحی قلب است. اما مزیت عمده آن نسبت به دیگر مراکز درمانی ویژه قلب، بخش بازتوانی قلب است. در این بخش، قلب بیماران در شرایط بد جسمی با روش های خاص ورزشی احیا می شود. دومین امکانات این بیمارستان، اجرای طرح 247 به صورت شبانه روزی است. اقداماتی که برای برطرف سکته های حاد انجام می شود. برای نوبت دهی می توانید با شماره 5 ـ 77311011 تماس بگیرید.

 • مرکز بیماری های خاص شرق تهران
 • مرکز خاص برای بیماران خاص

مرکز بیماری های خاص شرق تهران در محله مسعودیه واقع شده است و امکانات آن برای بیماری های تالاسمی، دیالیز و فیزیوتراپی(ام اس) و شیمی درمانی است. این مرکز وابسته به بنیاد امور بیماری های خاص است و خدماتی که به بیماران ارائه می دهد رایگان است. ساعت کاری آن از 7 صبح تا 3 عصر است به جز بخش دیالیز که تا ساعت 22 فعال است. این مرکز در خیابان مسعودیه، انتهای خیابان کلهر، کوچه شفیعی واقع شده است. شماره آن 33573072 است.

 • پژوهشکده رویان
 • جایی برای مادرشدن

پژوهشکده رویان ویژه بانوانی است که با روش های درمانی ویژه قادر به باردار شدن هستند. این بیمارستان در بزرگراه رسالت، انتهای خیابان بنی هاشم شمالی، کوی حافظ واقع شده است. پژوهشکده رویان از سال 1370 با هدف ارائه خدمات به زوج های نابارور راه اندازی شده است. به غیر از درمان ناباروی در این مرکز سلول درمانی، جنین شناسی، اپیدمیولوژی و سلامت باروری، اندوکرینولوژی و ناباروری زنان، آندرولوژی و تصویربرداری تولید مثل هم انجام می شود. شماره 23562000 جوابگوی شماست.

منبع: همشهری آنلاین

به "شهروندان سالم جامعه سالم را می سازند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهروندان سالم جامعه سالم را می سازند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید