بانوان علائم بارداری را با کرونا اشتباه نگیرند

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، یک متخصص زنان و زایمان گفت: بسیاری از علائم بارداری می تواند شبیه علائمی بیماری کووید 19 برای مادران ایجاد کند.

بانوان علائم بارداری را با کرونا اشتباه نگیرند

شهناز برات متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره علائم خطر بارداری اورژانسی در 3 ماه اول بارداری و پس از زایمان گفت: با همه گیری کرونا مادران باردار باید به برخی از علائمی که کاملا شبیه به علائم کووید است دقت کرده باشند، زیرا تعداد بالایی از مادران آن را با کرونا اشتباه می گیرند.

او گفت: مسائل در 3 ماهه اول بارداری مرتبط به خطر سقط و حاملگی های خارج از رحمی است، عفونت، خونریزی و لخته شدن خون در داخل رگ ها، سه عارضه بسیار مهم بعد از زایمان هستند که با علائمی مانند ضعف، خستگی شدید، تب و لرز، افزایش ضربان قلب، افزایش تعداد تنفس، درد قفسه سینه و درد شکم می توانند با بیماری کووید 19 اشتباه شوند که در صورت وجود هر یک از علائم باید به مراکز درمانی اورژانس مراجعه شود.

برات ادامه داد: بعد از چهار ماهگی خطرات به زایمان زودرس، دیابت بارداری، فشار خون مادر یا مسمویت بارداری، جفت سرراهی یا کنده شدن جفت و مسائل بیماری های کووید19 می انجامد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل شرح داد: بی حرکتی برای مادران باردار خطرناک است، زیرا می تواند باعث لخته شدن خون در عروق آن ها شده و باعث بازگشت آن به سمت ریه، قلب و سایر ارگان های حیاتی شود.

او ادامه داد: اگر مادری مشکل قلبی یا فشار خون در زمینه قبل از بارداری داشته باشد در 3 ماهه دوم و سوم این موضوع برای آن ها تشدید می شود، پارگی کیسه آب و عفونت های ادراری جزو مواردی است که می تواند برای مادر پیش بیاید و علائم آن همراه با تب، سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ است و اگر مادر این علائم را پیدا کرد حتما باید با پزشک مطرح کند.

برات اضافه کرد: خارش پوست از علائم مهم 3 ماهه سوم بارداری است، اگر درد پهلو و تب و لرز دیده شد مادر حتما به مراکز درمانی مراجعه و از وخامت اوضاع خود یا جنین مطلع شود، بنابراین مراقبت های دوران بارداری به ویژه در مادران پر خطر و افراد دارای بیماری زمینه ای اهمیت بسزایی دارد و باید تحت نظر پزشک متخصص زنان انجام شود.

ویزیت های دوران بارداری با هماهنگی قبلی صورت گیرند

او تاکید کرد: در دوران همه گیری کرونا ویزیت های دوران بارداری با هماهنگی قبلی صورت گیرد تا مادر باردار در محیط مناسب و در شرایط رعایت فاصله گذاری اجتماعی تحت مراقبت قرار گیرد.

برات گفت: همچنین بعد از زایمان امکان دارد مادر دچار عفونت، بالارفتن فشار خون و لخته شدن خون شود، علائمی همانند تب، لرز، خون ریزی غیرعادی، ترشحات غیرعادی و درد دست و پا را تجربه کند، لذا به خانواده ها علی الخصوص به مادران باردار توصیه می شود این علائم را مهم شمرده و در صورت برخورد با چنین مواردی حتما با پزشک متخصص این موضوعات را در میان بگذارند.

منبع: همگردی

به "بانوان علائم بارداری را با کرونا اشتباه نگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوان علائم بارداری را با کرونا اشتباه نگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید