چهره ها از یلدا می گویند

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، وب سایت هنر آنلاین - صبا شادور: باز هم یلدایی دیگر از راه رسید؛ همان شب زایش خورشید که با آئین و سنت های قدیمی همراه است.

چهره ها از یلدا می گویند

شب یلدا در آیین باستانی با رسومی خاص مورد توجه بوده و در طول این سال ها این آیین ها کمی تغییر یافته است اما سه اصل جشن دریافت، گردهم آمدند خانواده ها و شکر نعمت پروردگار همچنان باقی است و در این شب که آخرین روز از فصل پاییز و طولانی ترین شب سال است.

ایرانیان و وابستگان فرهنگی ایرانی گردهم می آیند و این شب را جشن می گیرند.

شب یلدا تنها شبی است که هر قشر از مردم ایران از آن خاطره دارند و در این میان هنرمندان هم گاهی با جشن های مختلفی با این آیین همراه می شوند.

شب یلدا برای ایرانیان بسیار با ارزش است

میلاد کیایی معتقد است، شب یلدا برای ایرانیان بسیار مهم است زیرا اهمیت آن به اندازه نوروز باستانی است و باید این سنت های باارزش باستانی را پاس بداریم.

میلاد کیایی، نوازنده پیشکسوت سنتور در گفت وگو با هنرآنلاین درباره شب یلدا گفت: به طورکلی شب یلدا برای ایرانیان بسیار مهم است زیرا اهمیت آن به اندازه نوروز باستانی است و بسیار زیبا است که این شب را در کنار هم جشن می گیریم.

این نوازنده سنتور در ادامه اعلام کرد: به نظر من سنت های ایران و ایرانیان بسیار با ارزش است و باید این سنت های با ارزش باستانی را پاس بداریم.

کیایی اعلام نمود: به طور کلی در شب یلدا از موسیقی خاصی استفاده می نمایند که هر قوم و طایفه ای یک نوع موسیقی درباره شب یلدا دارد که بسیار زیبا و شنیدنی است، همچنین آثار زیادی توسط بزرگان موسیقی برای شب یلدا اجرا شده است که بیانگر ارزش و اعتبار این شب است.

این نوازنده پیشکسوت سنتور در ادامه تاکید نمود: به نظر من زیباترین و تاثیرگذارترین نغمه و موسیقی برای شب یلدا قطعه دل شیدا علی اکبر شیدا است که من به همه پیشنهاد می کنم به نوای این قطعه در این شب زیبا گوش بسپارند.

میلاد کیایی اضافه کرد: این اثر موسیقایی در مایه مخالف سه گاه است و علی اکبر شیدا توانسته به زیبایی شب یلدا را به تصویر کشد.

این نوازنده در سرانجام به شعر این ترانه اشاره نمود و گفت: از غم زلفت دل شیدا شکست/ شیشه می در شب یلدا شکست/ خال لبت مرده کند زنده را/ رونق بازار مسیحا شکست/ پیرهن عصمت یوسف درید/ از غم آن پشت زلیخا شکست/ کشتی ما بر لب دریا رسید/ خیر نبیند که دل ما شکست/ قیس به صحرای جنون جان بداد/ وحش بیابان خم دلها شکست/ بس که زدیم ریگ بیابان به پای/ خار مغیلان به کف پا شکست/ بس که جفا دید ز اغیار تو/ عهد ترا جامی شیدا شکست.

شب یلدا را نباید فراموش کنیم

علیرضا خمسه از جمله بازیگرانی است که همواره لبخند برلبان مردم می نشاند. این بازیگر مجموعه های طنز، از شب یلدا به عنوان یک سنت و رسم قدیمی یاد کرد و گفت: اگر مراسم و آداب ما مورد فراموشی قرار گیرد، این اتفاقات سبب می شود تا رفتارهای نامتعادل در جامعه فراگیر شود. تصور می کنم در جامعه سالم و متعادل همه چیز در جای خود واقع شده است.

شادی ها، مراسم، مناسک و آئین ها در فرهنگ ما باید تعریف شده باشند.

او در ادامه اعلام کرد: اما اگر مراسم و آداب ما مورد فراموشی قرار گیرد، این اتفاقات سبب می شود تا رفتارهای نامتعادل در جامعه فراگیر شود. اما پیگری، پژوهش و تحقیق بر ارزش های فرهنگی و اسلامی سبب می شود تا جامعه ای متعادل شکل گیرد و همه در راستا واقعی حرکت نمایند. سلامت جامعه در گرو آئین ها و مناسک ملی و فرهنگی است.

با این همه متاسفانه در سال های اخیر حتی مراسم نوروزی هم در جامعه ما کمرنگ شده است. نباید بگذاریم مراسم و آیین هایی همچون شب یلدا فراموش شود.

این بازیگر کمدی تئاتر و تلویزیون در ادامه عنوان نمود: باید تحقیقاتی در این مورد انجام شود که چرا آیین هایی همچون شب یلدا در حال فراموشی ست.

انگار مردم ما از شادی ها فاصله گرفته اند. اگر روحیه مناسب در میان جامعه برقرار نباشد سنت ها و مناسک از بین خواهند رفت و این موضوع از جامعه به هنر هم تزریق می شود.

وی در ادامه گفت: تحرک نداشتن در جامعه، آثار هنری را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

خمسه درباره نقش شب یلدا در سینما و تلویزیون عنوان نمود: ملت ما هویتی درخشان دارند، اما متاسفانه گاه بیشتر از شادی ستایشگر سوگواری هستیم. باید سطح باورهایمان را بالا ببریم. تلویزیون به عنوان رسانه ملی نقش مهمی در یادآوری این مراسم دارد.

شب یلدا یعنی تولد یک شب به یاد ماندنی

آتیلا پسیانی بازیگر، کارگردان باسابقه تئاتر معتقد است که شب یلدا فقط سنت نیست، ایده و طرز تفکر و یک حرکت به سمت نو شدن در زندگی است و می تواند این تازگی و نویی شامل هنر هم باشد.

پسیانی گفت: شب یلدا برای من یعنی جمع بودن، یعنی نزدیک بودن دل انسان ها، شب یلدا یعنی تولد یک شب به یاد ماندنی.

وی در ادامه گفت: شب یلدا می تواند شبی نو باشد، و این شب تنها فقط یک سنت نیست، ایده و طرز تفکر یک حرکت به سمت نو شدن زندگی است که می تواند موضوعی جذاب در هنر و فرهنگ ما باشد.

تفأل به حافظ یکی از سنت های ادبی این جشن است

ضیا موحد، شاعر ایرانی به جای آوردن شب یلدا و سنت هایی از این دست را جوابگوی بخشی از احتیاج مردم به شادی می داند و اهمیت آن را در سلامت روحی جامعه می داند.

موحد درباره سنت قصه گویی در شب یلدا گفت: تا جایی که من می دانم، قصه گویی به اندازه حافظ خوانی در این شب مرسوم نیست و تفأل به حافظ یکی از سنت های ادبی این جشن است.

وی ادامه داد: مراسم شب یلدا پیش از این چندان جدی گرفته نمی شد و به نظر می رسد در این چند سال اخیر احیا شده و رنگ و بوی گذشته خود را بازیافته است. گمان می کنم جدی گرفته شدن شب یلدا در میان مردم دلایل متفاوتی دارد و یکی از این دلایل، احتیاج عمیق مردم به شادی است.

موحد همچنین گفت: برگزاری این مراسم با شکوه و جلالی که امروز شاهد آن هستیم، بسیار خوشایند است و هرچقدر یک ملت بیشتر بتوانند برای خود موقعیت های شاد ایجاد نمایند و از دور هم جمع شدن لذت ببرند، روح سالم تری خواهند داشت.

شب یلدا یادآور قصه های مادربزرگ ها و پدربزرگ ها

بهاره رهنما بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر معتقد است شب یلدا و مراسم مرتبط آن فراموش شده و جامعه از سنت های دیرینه آن فاصله گرفته . این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر گفت: شب یلدا برای من مثل اکثر ایرانیان شب یادآور قصه ها و خاطرات مادربزرگان و پدربزرگ هایمان است. حضور یک بزرگ تر در خانه همانند نگین گردنبدی می ماند که همه اعضا خانواده را دور هم جمع می نماید.

وی در ادامه عنوان نمود: تصویر شب یلدا، شکل گرفته از فال حافظ و دور هم بودن هایی است که هر کدام از ما از آن خاطرات فراوانی داریم؛ شب یلدای به یادماندنی در ذهن من به مراسم شب چله مجله چلچراغ بر می شود که تقریباً همه دوستان سینمایی و هنرمندان در آن حضور داشتند.منبع: برترین ها

به "چهره ها از یلدا می گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره ها از یلدا می گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید