پراکسید هیدروژن چیست ؟ و چه خواصی دارد!

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه با فرمول H 2 O 2، مایعی به رنگ آبی کمرنگ و کمی چگال تر از آب است که نوعی اسید ضعیف به شمار می آید. این ماده خصوصیات و کاربردهای متفاوتی دارد از جلمه استفاده در صنایع کاغذسازی، بهداشتی، دارویی، نظامی، هوا فضا، رنگ و صنایع مختلف دیگر . آب اکسیژنه ، اکسنده ای قوی محسوب می گردد و به همین دلیل از آن به عنوان ماده سفید نماینده بهره می گیرند و علاوه بر کاربردهای ذکر شده، به عنوان ماده ضدعفونی نماینده نیز کاربرد دارد . این ماده شیمیائی در داخل کشور با گریدهای صنعتی و غذایی مختلف با درجه خلوص 30% الی 70% بکار برده می گردد و گفتنی است که از محلول های غلیظ هیدروژن پراکسید موسوم به High-test peroxide به عنوان سوخت موشک نیز استفاده می نمایند.

پراکسید هیدروژن چیست ؟ و چه خواصی دارد! هیدروژن پراکسید

این ماده را می توانید در فرم های مختلفی پیدا کنید. در حالی که غلظت های بالا این ماده بسیار ناپایدار و فرار است، اما غلظت های پایین آن برای سلامت مفید است و مصرف خانگی دارد. غلظت 3 درصد پراکسید هیدروژن مصرف خانگی دارد. در واقع، محلول هیدروژن پراکسید3 ٪ چیزی است که شما معمولا در داروخانه ها آن را پیدا خواهید کرد.

انواع گرید معمول هیدروژن پراکسید

 • گرید دارویی (Pharmaceutical Grade) هیدروژن پراکسید 3 درصد این گرید را می توان از داروخانه به جهت تمیز کردن زخم ها و ضد عفونی کردن لوازم خانه تهیه کرد. این درجه از ماده به طور کلی حاوی تثبیت کننده است.
گرید دارویی
 • گرید آرایشگر (Beautician Grade) غلظت معمولا 3 تا 12 درصد این گرید به عنوان سفید کننده و تقوییت کننده مو به کار برده می گردد.
گرید آرایشگر
 • گرید معرف (Reagent Grade) غلظت معمولا 30 درصد این گرید در آزمایش های علمی، تحقیقاتی، و پژوهشی است و از آن جایی که حاوی لرزشگیر است، در واکنش های مختلف شیمیایی استفاده می گردد.
گرید معرف

کاربردهای هیدروژن پراکسید

1. تصفیه فاضلاب ها

از جمله کاربردهای هیدروژن پراکسید، بکارگیری آن در تصفیه فاضلاب ها بمنظور حذف ناخالصی های آلی است. این کار از طریق آزاد کردن رادیکال آزاد هیدروکسیل انجام و موجب تخریب ترکیبات آلی همچون آروماتیک ها و ترکیبات هالوژنه می گردد. علاوه بر این، آب اکسیژنه قابلیت اکسید کردن ترکیبات شامل گوگرد را نیز دارد و از این طریق، بوی بد فاضلاب ها را کاهش می دهد.

کاربردهای هیدروژن پراکسید

2. تمیز کردن ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی از هیدروژن پراکسید بهره ببرید. می توانید پراکسید هیدروژن را درون یک بطری اب پاش ریخته و مستقیماً درون دستگاه بپاشید، بگذارید کمی بماند تا بر روی چربی ها و مواد درون ماشین تاثیر بگذارد و سپس ان را با بشویید .

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

3. تمیز کردن کاشی و سرامیک

هیدروژن پراکسید تقریباً هر چیزی را سفید می نماید شما میتوانید برای سفید کردن کاشی های خانه و سرامیک نیز از هیدروژن پرواکسید بهره ببرید کافیست کمی ان را با اب رقیق کنید و مستقیماً روی کاشی و سرامیک بریزید و یا آن را با جوش شیرین ترکیب کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد .

تمیز کردن کاشی و سرامیک

4. سفید کردن دندان ها

از هیدروژن پراکسید بیشتر به عنوان عنصر اصلی در مواد بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها استفاده می گردد. شما می توانید این ماده را از داروخانه ها و یا فروشگاه های لوازم بهداشتی خریداری کنید. شما به هیدوژن پراکسید با غلظت 3% به عنوان ماده سفیدکننده دندان و حفظ بهداشت دهان و دندان احتیاج دارید. به علاوه می توانید هیدروژن پراکسید را برای کاهش و یا از بین بردن باکتری های داخل دهان غرغره کنید. انجام درمان سفید کردن دندان از طریق هیدروژن پراکسید بسیار آسان می باشد و می توانید خودتان آن را انجام دهید. شما مجاز هستید دو بار در هفته این کار را انجام دهید . اگر دچار التهابات دندانی و یا مریضی خاصی هستید قبل از این کار با پزشک مشورت کنید .

سفید کردن دندان ها

5. تهیه دهانشویه

یک دهانشویه درست کنید. هیدروژن پراکسید به ویژه برای بهداشت دندان بسیار عالی است ، از همین رو می توانید آن را به عنوان دهانشویه بهره ببرید ، ابتدا حتما رقیق کنید (نیمی از آب ، نیمی از پراکسید هیدروژن) ، سپس به مدت یک دقیقه در دهان خود تکان دهید و بیرون بریزید . هرگز نباید ان را قورت دهید و یا بیشتر از حد مجاز این کار را انجام دهید چون باعث تحریک لثه خود میشوید! همچنین می توانید از آن برای ضد عفونی و تمیز کردن مسواک و سایر وسایل دندانپزشکی بهره ببرید.

تهیه دهانشویه

6. سفید کردن ناخن

اگر ناخن های شما زرد است و می خواهید آنها را سفید کنید، هیدروژن پراکسید آن چیزی است که احتیاج دارید. خواص سفید کننده این ماده به حذف لکه های زرد از روی ناخن ها یاری می نماید. به این ترتیب که :

 1. 3 تا 4 قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید را به ½ فنجان آب اضافه کنید.
 2. ناخن های خود را 2 الی 3 دقیقه در این محلول خیس کنید.
 3. سپس، آن ها را به آرامی با استفاده از مسواک نرم برس بکشید و در نهایت آنها را با آب کاملا شستشو دهید.
 4. این کار را چند بار در هفته انجام دهید.
 5. برای لکه های زیاد می توانید این ماده را مستقیما روی ناخن بمالید.
 6. پس از استفاده از این ماده کمی روغن زیتون یا روغن نارگیل روی ناخن بمالید.
سفید کردن ناخن با پراکسید هیدروژن

7. درمان عفونت سینوسی

هیدروژن پراکسید که به عنوان یک درمان برای عفونت سینوسی استفاده می گردد، می تواند عفونت اصلی را از بین ببرد. این ماده حفره های بینی را پاکسازی می نماید و میکروب های موجود را می کشد تا مانع پیشرفت بیش تر بیماری گردد. می توانید از هیدروژن پراکسید 3 درصد برای انجام این کار بهره ببرید .

درمان عفونت سینوسی

8. از بین بوی بد پاها

بوی بد پا امری رایج بوده و معمولا در نتیجه تکثیر و انتشار باکتری ها در محیط مرطوب بروز می نماید. اگر با چنین مسئله ای دست به گریبان هستید، از آب اکسیژنه بهره ببرید که مانع از تکثیر میکروارگانیسم ها می گردد. یک لیتر آب را بجوشانید و بگذارید دمای آن متناسب با دمای محیط شده و برای بدن قابل تحمل گردد. سپس نصف لیوان آب اکسیژنه داخل آن بریزید و پاهایتان را به مدت 15 الی 20 دقیقه در آن قرار دهید. در نهایت نیز پاها را با دقت با حوله خشک کنید و اگر احتیاج بود این کار را در طول روز چند مرتبه تکرار کنید.

از بین بوی بد پاها

9. ضدعفونی کردن زخم

یکی از رایج ترین کاربردهای هیدروژن پراکسید ضدعفونی کردن زخم است. هنگامی که این ماده روی زخم اعمال می گردد، با ماده ارگانیک در ضایعه موجود واکنش می دهد و برای کشتن هر گونه میکروب و جلوگیری از عفونت اکسیده می گردد.

ضدعفونی کردن زخم

10. حذف مواد الی اب استخر

آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می شوند بکار می رود. تزریق این عنصر قبل از دستگاه UV باعث ایجاد رادیکالهای OH می گردد که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد باقی مانده آلی و معدنی را تجزیه می نماید. بدین ترتیب احتیاج به تعویض آب استخرها کاهش می یابد.

حذف مواد الی اب استخر

11. پاک کردن لکه بر روی لباس

خیلی از ما ممکن است از تیره شدن رنگ زیر بغل لباس هایمان به شدت خجالت زده و ناراحت باشیم و برای همین ممکن است بعد از مدت کوتاهی قادر به پوشیدن آن لباس ها نباشیم، اما کاربرد هیدروژن پراکسید برای از بین بردن این لکه ها واقعاً حیرت انگیز است. برای از بین بردن این لکه های زرد رنگ و قهوه ای تنها کافی است که محلولی از یک پیمانه مایع ظرفشویی و دو پیمانه هیدروژن پراکسید تهیه کنید و برای مدت 1 ساعت قسمتی از لباس را که لک شده داخل این محلول قرار دهید. اگر چنانچه لکه ها کاملا پاک نشدند میتوانید این بار از جوش شیرین یاری بگیرید و بعد از شستن با هیدروژن پراکسید در مرحله اخر ان را یک بار دیگر با جوش شیرین بشویید .

پاک کردن لکه بر روی لباس

12. درمان اکنه

هیدروژن پراکسید دارای خواص ضد باکتری است، بنابراین می تواند به عنوان درمانی برای آکنه و سایر مسائل پوستی مانند جوش به کار رود. اگر پوست حساسی دارید، آن را با آب رقیق کنید و مانند یک تونر به پوستتان بزنید.

درمان اکنه

عوارض هیدروژن پراکسید بر بدن

هیدروژن پر اکسید می تواند در افراد تاثیرات مختلفی بگذارد همچون در :

1. تماس پوستی

(حساسیت زا ،خورنده، نفوذ کننده)، تماس طولانی مدت گاهی باعث سفیدی موقت پوست و احساس سوزش می گردد غلظتهای بالاتر می تواند سبب راش پوستی قرمزی و تاول گردد .تماس پوستی زیاد با دوز بالا می تواند سوختگی ایجاد کند. تاثیر طولانی مدت، سوختگی در پوست و زخم ایجاد می نماید. سوختگی پوست از طریق خارش، یا در مواقعی تاول قابل تشخیص است .

 • تماس پوستی:

  در صورت تماس، به سرعت محل را با مقدار زیادی آب برای حداقل 15 دقیقه شستشو دهید و لباس ها و کفش های آلوده را در بیاورید. پوست حساسیت داده را با پماد پوشش دهید. از آب سرد بهره ببرید. لباس ها و کفش ها را قبل از پوشیدن بخوبی بشورید. سریعا تحت معالجه پزشکی قرار بگیرید.

2. تماس چشمی

(حساسیت زا ، خورنده) سوختگی چشم ها از طریق سرخ شدن، آبریزش و خارش قابل تشخیص است.

 • یاری اولیه در صورت تماس چشمی:

  در صورت وجود لنز در چشم آن را بر دارید. در صورت تماس به سرعت چشم ها را با مقدار زیادی آب برای حداقل 15 دقیقه شستشو دهید. آب سرد ممکن است بهتر باشد. سریعا تحت معالجه پزشکی قرار بگیرید.

سوختگی چشم ها

3. در صورت استنشاق

(محرک شش) این مایع یا اسپری می تواند بافت را تخریب کند بخصوص روی غشای مخاطی چشم ها، دهان و محفظۀ استنشاق. استنشاق اسپری ممکن است باعث ایجاد حساسیت شدید در محیط استنشاق مانند سرفه، خفگی یا تنگی نفش گردد .تماس های مکرر ممکن است سبب بروشیت گردد که با سرفه ، خلط وکوتاهی تنفس همراه است .

 • استنشاق:

  در صورت استنشاق سریعا به هوای تمیز بروید. در صورت عدم توانایی به تنفس، از تنفس مصنوعی دهان به دهان استفاده گردد. اگر تنفس سخت است اکسیژن بدهید. سریعا تحت معالجه پزشکی قرار بگیرید.

 • استنشاق جدی:

  قربانی را سریعا به ناحیه امن ببرید. لباس های تنگ مثل یقه، کراوات، کمر بند و یا مچ بند قربانی را شل کنید. اگر تنفس سخت باشد اکسیژن بدهید. اگر قربانی نفس نمی کشد به او تنفس دهان به دهان بدهند. اخطار: زمانی که کسی می خواهد تنفس دهان به دهان بدهد ممکن است خطراتی او را تهدید کند اگر مواد تنفس شده سمی، عفونی یا خورنده باشد. سریعا تحت معالجه پزشکی قرار بگیرید.

  بلع: هرگز قربانی را مجبور به استفراغ نکنید مگر اینکه پزشک معالج صلاح بداند. هرگز چیزی را در دهان فرد ناهوشیار قرار ندهید. لباس های تنگ مثل یقه، کراوات، کمر بند و یا مچ بند قربانی را شل کنید. در صورت مشاهده علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.

4. در صورت خوردن

محلول های هیدروژن پراکسید تا غلظت 9٪ اگر به صورت خوراکی مصرف شوند، به طور کلی غیر سمی هستند. با این حال، حتی یک محلول 3٪، باعث آسیب جزئی به بافت مخاطی می گردد و ممکن است باعث استفراغ و اسهال گردد. مصرف خوراکی هیدروژن پراکسید صنعتی سبب بروز سمیت سیستمیک می گردد و با تلفات همراه بوده است. تنها درجه هیدروژن پراکسید که باید برای استفاده خانگی یا شخصی مورد استفاده قرار گیرد، درجه غذایی است. تنها هیدروژن پراکسیدی که باید برای استفاده خانگی یا شخصی مورد استفاده قرار بگیرند هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه درجه غذایی است.

محلول های هیدروژن پراکسید

نکات قابل توجه :

 • هیدروژن پراکسید غلیظ شده اگر در کنار مواد قابل اشتعال قرار بگیرد، فورا آتش می گیرد.
 • ترکیبات هیدروژن پراکسید بسیار واکنش پذیر و فرار می باشند.
 • در هنگام استفاده از این ترکیب باید اقدامات ایمنی را رعایت نمود، اگر شما به طور منظم از این ترکیب استفاده می کنید، باید خود را در مقابل عوارض جانبی این ماده ایمن کنید.
منبع: هفت گنج

به "پراکسید هیدروژن چیست ؟ و چه خواصی دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پراکسید هیدروژن چیست ؟ و چه خواصی دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید