نارنگی در مقابل پرتقال

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، آیا نارنگی و پرتقال همچون یکدیگر هستند؟ اگر خیر، تفاوت میان این دو میوه خانواده مرکبات در چیست؟ در این مقاله مقایسه ای کامل از تمام جنبه های این دو میوه صورت گرفته است. آن را خوانده تا به این اطلاعات دست یابید.

نارنگی در مقابل پرتقال

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آیا نارنگی و پرتقال همچون یکدیگر هستند؟ اگر خیر، تفاوت میان این دو میوه خانواده مرکبات در چیست؟ در این مقاله مقایسه ای کامل از تمام جنبه های این دو میوه صورت گرفته است. آن را خوانده تا به این اطلاعات دست یابید.

بسیاری از مردم بر این باورند که نارنگی و پرتقال میوه های مشابهی می باشند. هرچند این باور به هیچ اسم درست نمی باشد. تنها یک تشابه میان این دو وجود دارد و آن این است که هر دو به خانواده مرکبات تعلق دارند. گرچه هر دو این میوه ها به یک خانواد ه گیاهی (نارنگی گونه ای از پرتقال ماندارین می باشد) تعلق دارند، با این وجود از نظر شکل و طعم و حتی بو کاملاً با یکدیگر فرق دارند. در حقیقت تفاوت میان این دو حتی پیش از آنکه در واقع رشد نمایند، خود را آغاز به نشان دادن می نماید! اگر به هر دو این درختان نگاهی بیاندازید، کاملاً از یکدیگر متفاوت به نظر می رسند. درخت پرتقال معمولاً به ارتفاع حدود 30 فوت یا 144ر9 متر رشد نموده و دارای برگهای همواره سبز است. از سویی دیگر درخت نارنگی بسیار کوتاه تر یعنی به ارتفاع حدود 20 فوت و یا 096ر6 متر بوده و گلها و برگهای درخشان تری داشته و از بویی بسیار قوی برخوردارند. به منظور درک عمیق تفاوت میان این دو میوه، اجازه دهید این دو را از لحاظ جنبه های مختلفی مانند اندازه، خواص تغذیه ای، طعم، ارزش اسیدی وغیره مورد مقایسه قرار دهیم.

منشاء

اعتقاد بر این است که نارنگی اولین بار از دو کشور آسیایی ژاپن و چین سرچشمه و پرورش یافت. بعلاوه گروهی معتقدند که حدود دو هزار تا سه هزار سال است که چین، ژاپن و اوگاندا این میوه خانواده مرکبات را پرورش می داده اند. از سویی دیگر، این باور وجود دارد که پرتقال از کشورهای جنوب شرق آسیا یعنی هند، ویتنام و جنوب چین سرچشمه گرفته است.

اندازه

از میان این دو، اندازه نارنگی کوچکتر است. در واقع به علت همین اندازه کوچک و پوست آن که به راحتی جدا می گردد است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند این میوه را با خود همراه برده و به اسم یک خوراکی در وقت ضرورت و اضطراری استفاده نمایند.

محتوا

پوست پرتقال در مقایسه با پوست نارنگی، بسیار سفت بوده و به راحتی کنده نمی گردد. در مورد بخش های داخل پوست، این بخش ها در پوست نارنگی به راحتی قابل جدا شدن هستند. پرتقال دانه های بسیار کمی را در خود دارد. هرچند نارنگی پر از دانه می باشد.

طعم

پرتقال طعمی شیرین و تا حدودی ترش دارد. از سوی دیگر، نارنگی به ترشی پرتقال نبوده و طعمی بیشتر شبیه به تارت و دبشی دارد.

اسیدیته

پرتقال دارای ارزش یا اندازه اسیدی بالاتری است. این امر احتمالاً می تواند به علت اندازه آن باشد، چرا که از نظر اندازه بزرگتر بوده و اندازه اسیدی آن هم بیشتر خواهد بود. به طور میانه اندازه PH (پی هاش) یک پرتقال حدود 4ر2 تا 3 است.

ارزش غذایی

ارزش غذایی این میوه ها هم با یکدیگر متفاوت می باشد. 100 گرم نارنگی حاوی 34ر13 گرم کربوهیدرات بوده در حالی که پرتقال حاوی 54ر11 گرم کربوهیدرات می باشد. اندازه قند و چربی در 100 گرم نارنگی به ترتیب حدود 58ر10 گرم و 31ر0 گرم است. در حالی که اندازه قند پرتقال 14ر9 گرم و چربی آن 21ر0 گرم می باشد. محتوای پروتئین این دو هم با یکدیگر تفاوت دارد، به طوریکه در هر 100 گرم نارنگی 81ر0 گرم پروتیئن و در پرتقال 70ر0 گرم پروتئین وجود دارد.

اگر اندازه ویتامین و مواد مغذی آنها را با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که هر دو این میوه ها برای بدن بسیار سلامتی بخش می باشند. پرتقال دارای اندازه خوبی از ویتامین A، B و C در خود است که همراه با آن سرشار از پتاسیم، کلسیم، فسفر، فیبر، اسید فولیک، آهن، سدیم، مهمیم، و سولفور می باشد. نارنگی خود دارای منبع خوبی از فولات، بتا کاروتن، پتاسیم، مهمیم، و ویتامین B است. بنابراین، به منظور برخورداری از یک بدن سالم، توصیه می گردد که این دو میوه خانواده مرکبات را وارد رژیم غذایی خود نمایید.

منبع: راسخون

به "نارنگی در مقابل پرتقال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارنگی در مقابل پرتقال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید