محرومیت افراد دارای چک برگشتی از خدمات بانکی

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، تهران (پانا) - سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه در قانون جدید به افراد دارای چک برگشتی خدمات بانکی ارائه نمی گردد، گفت: قانون جدید چک ناظر به اقدامات پیشگیرانه است و نگاه سخت گیرانه ای نسبت به افراد دارای چک برگشتی دارد.

محرومیت افراد دارای چک برگشتی از خدمات بانکی

به گزارش عمومی بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده اضافه نمود: بر این اساس افتتاح حساب جدید بانکی برای آنها انجام نمی گردد، کارت بانکی جدید به آنها اعطا نشده و ضمانت نامه ارزی و ریالی برای آنها صادر نمی گردد و حتی تسهیلات بانکی نیز به این افراد اعطا نمی گردد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک خاطر نشان کرد: در اقدامی سختگیرانه، اگر شخصی دارای چک برگشتی باشد به میزان کسری مبلغ چک آن فرد، وجوهی که در بانک های دیگر دارد مسدود می گردد و تا زمانی که این موضوع، مشخص تکلیف نگردد، حساب ها در انسداد باقی می ماند.

وی اضافه نمود: اکنون و براساس دستورالعمل هایی که بانک مرکزی صادر نموده است در صورتی که موجودی حساب صادرنماینده کمتر از مبلغ چک باشد، دارنده آن چک می تواند از بانک تقاضا کند که وجه چک را از سایر حساب های انفرادی آن فرد در همان بانک، پرداخت کند. اما اگر بازهم وجه چک تکمیل نشد، دارنده چک می تواند از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت کند و البته بایستی دقت کند که این گواهی حتماً دارای کد رهگیری باشد تا بتواند با استفاده از آن در مراجع قضایی حقوق خود را پیگیری کند.

نادعلی زاده گفت: در قانون جدید چک، برای صادرنماینده چک این وظیفه مشخص شده است که اطلاعات مربوط به تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده چک را که بر روی فیزیک چک درج می نماید در سامانه صیاد نیز ثبت کند.

سخنگوی اجرای قانون چک با اشاره به اینکه چک های قدیمی به روال سابق پذیرش و پردازش می شوند اما قرار است از سال 1400 چک های جدیدی روانه بازار گردد که این چک ها ویژگی های متمایزی نسبت به چک های قبلی دارند، اضافه نمود: رنگ چک های جدید صورتی و بنفش خواهد بود و عبارتی با این مفهوم در زیر این چک ها ثبت شده است که کارسازی این چک به طور حتم باید به وسیله ثبت در سامانه صیاد انجام گردد، یعنی اگر ثبت چک های جدید در سامانه صیاد انجام نگردد، فاقد اعتبار هستند. لذا اگر ثبت چک های جدید در سامانه انجام نگردد، پرداخت وجه آن اتقاق نمی افتد. اما چک های قبلی می توانند بدون ثبت در سامانه صیاد همچنان در بانک پردازش گردد و وجه آن در بانک پرداخت می گردد.

وی با تاکید بر اینکه براساس قانون جدید چک، صادرنماینده چک باید آن را در سامانه صیاد ثبت کند و بعد آن را تحویل گیرنده چک دهد، گفت: گیرنده نیز باید با مراجعه به سامانه صیاد، استعلام لازم را به عمل آورد و از این موضوع که چک برای او ثبت شده است، اطمینان حاصل کند و اگر مواردی که بر روی فیزیک چک درج شده، با آنچه در سامانه ثبت شده، تطابق داشته باشد، مراتب تأیید خود را اعلام کند و در صورت عدم تأیید، مراتب را اعلام کند و برگه چک را تحویل صادرنماینده بدهد تا اصلاحات انجام گردد. پس از اینکه گیرنده مراحل تأیید چک را در سامانه صیاد انجام داد، می تواند به بانک برود و آن را نقد کند یا آن را به شخص دیگری منتقل کند.

نادعلی زاده گفت: طبق قانون جدید چک، برای انتقال چک به شخص دیگر، گیرنده چک با مراجعه به سامانه صیاد، هویت گیرنده جدید یا همان شخص ثالث را در سامانه صیاد ثبت می نماید و چک را تحویل شخص ثالث می دهد، شخص ثالث نیز با مراجعه به سامانه صیاد باید، استعلام لازم را درباره چک به عمل آورد و می تواند چک را تأیید کند و در نهایت آن را نقد یا منتقل کند.

سخنگوی اجرای قانون چک با اشاره به اینکه از 20 دی ماه برنامک های موبایلی بانکی به منظور ثبت چک های فعلی در اختیار مردم قرار گرفته است و هموطنان می توانند چک های فعلی خود را به وسیله این برنامه ها ثبت نمایند و این امر هیچ مسئولیتی را متوجه آنها نمی نماید، اضافه نمود: این موضوع به این معنا است که از این اطلاعات استفاده نمی گردد و در پردازش چک نیز به این موارد استناد نمی گردد، در واقع به دنبال آن هستیم که حین انجام عملیات مرتبط با چک، مردم آمادگی لازم را کسب نمایند و مهارت لازم برای ثبت چک را به دست آورند و با این سامانه آشنا شوند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "محرومیت افراد دارای چک برگشتی از خدمات بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرومیت افراد دارای چک برگشتی از خدمات بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید