قصه ما و ریزپلاستیک ها

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، پلاستیک ماده ای مصنوعی یا نیمه مصنوعی و جامد است که از گاز و نفت یا مواد ارگانیک احیاپذیر گیاهی تشکیل شده است. پلاستیک پس از بتون و فولاد، سومین ماده ای است که به وفور یافت می گردد و به علت این که از آن در بخش های مختلف مانند دارو، ساخت وساز، بسته بندی مواد غذایی، الکترونیک و حمل ونقل استفاده می گردد اهمیت بالایی برای جوامع دارد.

قصه ما و ریزپلاستیک ها

ریزپلاستیک ها، قطعات بسیار ریز به جا مانده از مواد پلاستیکی هستند که معمولا میزان آنها به کمتر از پنج میلی متر می رسد و بیشتر در نزدیکی سطح بستر یا روی سواحل دریاها و اقیانوس ها دیده می شوند. البته بیشتر این ریزپلاستیک ها چنان ریز هستند که مجبورید با میکروسکوپ آنها را ببینید. اما این ریزپلاستیک ها چگونه فراوری می شوند؟

وقتی زباله های پلاستیکی در معرض نور خورشید قرار می گیرد، مواد آنها به مرور ضعیف و شنماینده می گردد و به صورت ذرات کوچک و بسیار ریزی درمی آیند.

بعلاوه هر نوع ماده پلاستیکی که دچار فرسودگی گردد، به تدریج به قطعات ریزی تبدیل می گردد. با توجه به وجود انواع و اقسام پلاستیک ها با اشکال و کاربردهای وسیعی که دارند، ریزپلاستیک ها هم در شکل و انواع بسیار متنوعی یافت می گردد.

در حقیقت با استفاده از هر نوع پلاستیک، ریزپلاستیک های متفاوتی فراوری می گردد. مثلا هنگام شست وشوی فقط یک کیلو پارچه پلاستیکی، حدود یک و نیم میلیون ریزالیاف از جنس ریزپلاستیک از پارچه رها می گردد.

در آنالیز های محققان دانشگاه پلیموث تعیین شد، الیافی که از پارچه ها رها می شوند، اصلی ترین منبع ریزپلاستیک ها هستند. به همین علت است که بسیاری از شرکت های فراوری پارچه درصدد یافتن روش هایی برای کاهش ورود ریزپلاستیک ها به فاضلاب هستند. در آنالیز دیگر محققان همین دانشگاه، آنها دریافتند پوشیدن لباس هم می تواند به میزان شستن آنها ریزپلاستیک فراوری کند. حتی بازکردن در بطری یا یک پاکت پلاستیکی می تواند هزاران ریزپلاستیک فراوری کند.

ریزپلاستیک ها در اثر فعالیت های انسانی و فرآیندهای طبیعی در تمام محیط زیست و البته کل زمین در حرکت هستند. مثلا، همان طور که گفته شد، ریزپلاستیک ها از پارچه ها و لباس ها موقع شست وشو رها شده و وارد لوله فاضلاب می شوند و در نهایت هنگام تصفیه فاضلاب بین 72 تا 94 درصد آنها در لجن فاضلاب گیر می افتند. پس از مدتی این لجن حاوی ریزپلاستیک ها به زمین می رسد و خاک اطراف آن را نرم می نماید.

از طرفی ورزش باد در محیط های خشک، خاک آن منطقه را که با ریزپلاستیک ها ترکیب شده، به حرکت درمی آورد و در نهایت ریزپلاستیک ها هم به هوا بلند می شوند. به این ترتیب، ریزپلاستیک ها محیط وسیعی ازجمله، جاده ها، شهرها و سطوح اقیانوس ها را طی نموده و تا دوردست ها می رسند و تمام این منطقه ها را آلوده می نمایند.

حرکت ریزپلاستیک ها و چرخش آن در کل کره زمین آن قدر پیچیده شده است که این مواد و کنترل آنها به شکل باورنکردنی به چالشی عظیم برای دانشمندان و محققان محیط زیست تبدیل شده است.

گستردگی ریزپلاستیک ها

بنابر شواهد، اندازه آلودگی ریزپلاستیک ها در حال افزایش است. دانشمندان ابتدا این آلودگی را منحصر به محیط های آبی می دانستند. در واقع بنا بر تخمین آنها، 15 تا 51 تریلیون ریزپلاستیک روی سطح اقیانوس ها پراکنده بود. اما محققان به تازگی دریافته اند که این ریزپلاستیک ها علاوه بر دریاها و رودخانه ها، خاک و هوا را هم آلوده می نمایند.

ریزپلاستیک ها راه خود را به دورترین نقاط زمین، از جمله قطب ها، استوا، اعماق اقیانوس ها و حتی قله اورست پیدا نموده اند.

ریزپلاستیک ها در خوراک انسان

آنالیز مدفوع انسان نشان داده است ریزپلاستیک ها به معده انسان هم راه پیدا نموده اند. در واقع این ریزپلاستیک ها در طیف وسیعی از مواد غذایی و نوشیدنی ها و بیشتر هم در آب بطری و شیر آب و نمک مشاهده شده اند. ریزپلاستیک ها را می توان در گردوغبار داخل خانه هم پیدا کرد. محتمل است از این طریق هم روی غذاها و نوشیدنی ها قرار بگیرند و پس از مصرف این مواد خوراکی وارد بدن انسان شوند.

با استفاده از روش های پیشرفته فعلی، محققان توانستند تخمین بزنند سالانه از 52هزار تا میلیاردها قطعه ریزپلاستیک وارد معده انسان می گردد.

البته آنها در آنالیز بعضی گروه های غذایی میزان کمی از ریزپلاستیک ها را پیدا کردند. اما باید این را هم خاطر نشان کرد که هنوز بخش وسیعی از مواد غذایی مصرفی مان، مانند غلات صبحانه، آزمایش نشده اند و هنوز نمی توانیم تصویری واضح از میزان ریزپلاستیک هایی که وارد معده مان می گردد، در دست داشته باشیم.

لزوم دوری از ریزپلاستیک ها

صرف نظر از این که بحث و گفت وگو در خصوص صدمات احتمالی ریزپلاستیک ها هنوز در جریان است، بیشتر کارشناسان و مردم معتقدند باید قرارگرفتن در معرض ریزپلاستیک ها را به حداقل برسانند. اما چگونه؟

با فیلترکردن آب لوله کشی تصفیه شده و انتخاب محصولاتی که پایه طبیعی دارند و پلاستیکی نیستند، می توانید خودتان و محیط زندگی تان را از عوارض احتمالی ریزپلاستیک ها دور نگهدارید.

البته اگر تمام مردم جهان از پلاستیک ها کمتر استفاده نمایند، ریزپلاستیک کمتری وارد محیط زیست می گردد. مثلا می توان از به کارگیری ظروف پلاستیکی یک بار مصرف پرهیز کنیم یا تا جایی که امکان دارد، از حجم زباله های پلاستیکی خود بکاهیم. برای کاهش زباله های پلاستیکی می توان بطری های چندبار مصرف تهیه یا هنگام خرید به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی از ساک های دستی پارچه ای استفاده کنیم.

می توانیم از پنج استراتژی رد کردن پلاستیک، کاهش مصرف، استفاده مجدد، استفاده دوباره از محصول پلاستیکی برای کاری دیگر و در نهایت بازیافت، از حجم پلاستیک ها و در نهایت ریزپلاستیک بکاهیم.

مضرات احتمالی ریزپلاستیک ها

همواره این سؤال از سوی مردم مطرح بوده است که آیا ریزپلاستیک هایی که وارد بدن ما می شوند، برای سلامت مان مضرند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت، هنوز شواهد کافی مبنی بر مضربودن ریزپلاستیک ها وجود ندارد. مشکل انباشت ریزپلاستیک ها، مشکل زیست محیطی نسبتا جدیدی است که هنوز تحقیقات کامل و جامعی از آن به عمل نیامده است.

با این حال منطقی است که فرض کنیم، ریزپلاستیک ها مانند ذرات سمی دیگر که در هوا معلق اند، مضر باشند. البته بعضی محققان معتقدند ریزپلاستیک ها به میزان ذرات سمی معلق در هوا خطرناک نیستند و به همین علت درخصوص اندازه مضربودن آنها تردید دارند.

با این حال بعضی شواهد تجربی اخیر روی موش های آزمایشگاهی حکایت دیگری دارند. محققان در این آزمایش ها دریافتند وجود حجم بالایی از پلی استایرن در بدن موش ها، اثر منفی بر دستگاه فراوریمثل آنها می گذارد. اما برای این که بدانیم ریزپلاستیک ها بر سلامت انسان چقدر اثر منفی دارند، به تحقیقات دقیق تری احتیاج است.

مترجم: نادیا زکالوند - دانش / روزنامه وبلاگ عینک سفارشی

منبع: Science Focus

منبع: جام جم آنلاین

به "قصه ما و ریزپلاستیک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه ما و ریزپلاستیک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید