راه اندازی هفت دفتر بانک خون بندناف

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، مدیر دفتر بانک خون رویان استان فارس از راه اندازی دفاتر بانک خون در شهرستان های کازرون و لارستان خبر داد و گفت: تا پایان مهرماه دفاتر بانک خون شهرستان های داراب و جهرم نیز راه اندازی می شود و امیدواریم تا پایان امسال دفاتر بانک خون شهرستان های فیروزآباد، استهبان و لامرد هم راه اندازی شود.

راه اندازی هفت دفتر بانک خون بندناف

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، محمدرضا شلیلی سه شنبه، 26 شهریور در جمع وبلاگ عینک سفارشی هدف از راه اندازی دفاتر بانک خون در شهرستان های مختلف فارس را تسهیل دسترسی شهروندان به این امکان دانست و گفت: موضوع سلول های بنیادی و استفاده از آن چند سالی است که در کشور موردتوجه قرارگرفته و یکی از منابعی که می توان سلول های بنیادی را از آن استخراج کرد خون موجود در بند ناف نوزاد است که در درمان بسیاری از بیماری های بدخیم که منشأ خونی دارد مورداستفاده قرار می گیرد .

مدیردفتر بانک خون رویان استان فارس ادامه داد: شرکت فناوری بن یاخته های رویان، در تهران راه اندازی و دفاتر بانک خون نیز به تدریج در 31 استان کشور ایجاد شد و اکنون بیش از 115 هزار نمونه خون بند ناف مربوط به سراسر کشور در مرکز ذخیره سازی شده که بزرگ ترین ظرفیت سلولی در خاورمیانه است.

او با یادآوری اینکه دفتر بانک خون استان فارس سال 87 راه اندازی شد، گفت: طی این سال ها قریب به 11 هزار نمونه خون بندناف در فارس تهیه و در بانک خون کشور ذخیره شده است.

شلیلی، با بیان اینکه تا انتها امسال تعداد دفاتر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی استان فارس به 10 دفتر خواهد رسید، گفت: از ابتدای فعالیت مرکز رویان تاکنون بیش از 30 پیوند برای بیماران خونی از نمونه های ذخیره سازی شده در کشور انجام شده است.

مدیر دفتر بانک خون رویان استان فارس اظهار داشت: با همکاری ستاد سلول های بنیادی و مرکز طبی بچه ها، طرح استفاده از خون بند ناف برای بچه ها دچار فلج مغزی آغاز و در مرحله اول این طرح برای 120 بیمار انجام شده و مرحله دوم آن برای این بیماران آغاز شده و نتایج خوبی داشته است.

خانواده ها پیش از تولد نوزاد با بانک خون بند ناف هماهنگ کنند

شلیلی گفت: خانواده هایی که می خواهند از خدمات بانک خون بند ناف استفاده کنند باید قبل از تولد نوزاد هماهنگی های لازم را با دفتر انجام داده و پس از هفته 36 بارداری امکان ثبت قرارداد وجود دارد .

وی یادآور شد: خونگیری از بند ناف باید در حین زایمان و در مدت 3 تا 5 دقیقه انجام شود زیرا پس از گذشت این زمان خون موجود در بند ناف و جفت لخته شده و امکان جمع آوری آن وجود ندارد .

شلیلی گفت: خانواده هایی که تمایل به استفاده از این خدمات دارند باید از قبل با دفتر هماهنگ کرده تا کارشناسان مرکز در زمان تولد نوزاد در بیمارستان حاضر بوده و بلافاصله با روشی بسیار ساده و مهم نمونه خون را جمع آوری کنند .

مدیربانک سلول های بنیادی خون بند ناف فارس گفت: برای تهیه نمونه، اصول مهمی مدنظر است که باید به دور از آلودگی بوده و میزان مشخصی خون را جمع آوری کرده همچنین باید این کار بدون وارد کردن خللی در روند زایمان انجام شود .

نگهداری نمونه های خون تا 25 سال

شلیلی توضیح داد: پس از خونگیری، نمونه ها به تهران منتقل شده و در آنجا در دمای منفی 196 د رجه نگهداری و ذخیره سازی می شود که به مدت طولانی که بین 20 تا 25 سال است قابلیت نگهداری دارد .

هزینه اولیه برای استفاده از خون بند ناف

شلیلی اضافه نمود: هزینه اولیه برای استفاده از خون بند ناف 3 میلیون و چهارصد هزارتومان و هزینه شارژ سالیانه آن برای نگهداری 160 هزار تومان است .

وی در ادامه یادآور شد: از این مبلغ یک میلیون و هفتصد هزارتومان می تواند نقدی پرداخت شود و مابقی طی دو فقره چک دو و چهارماهه واریز شود.

وی ادامه داد: خانواده هایی که کودک مبتلا به تالاسمی، سرطان خون و دیگر بیماری های خونی دارند و مادر اقدام به بارداری برای فرزند بعد کرده باید حتماً کار ذخیره سازی خون بند ناف را انجام دهند .

مسئول دفتر بانک خون فارس گفت: خوشبختانه شاهد تطابق نمونه خون بند ناف کودک تازه متولدشده از نظر ژنتیک با خواهر یا برادر بوده و تاکنون بیشتر پیوندها با موفقیت انجام شده است .

شلیلی اظهار داشت: مزیتی که خون بند ناف دارد این است که هر فردی که تطابق ژنتیکی داشته باشد می تواند از نمونه مناسب برای وی استفاده شود .

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه اندازی هفت دفتر بانک خون بندناف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی هفت دفتر بانک خون بندناف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید