اعمال تحریم های یکجانبه علیه اعضای جی ئی سی اف نگران کننده است

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، دبیرکل جی ئی سی اف گفت: نگرانی ما از اعمال تحریم های یکجانبه و اعمال فراسرزمینی قوانین علیه اعضای مجمع است.

اعمال تحریم های یکجانبه علیه اعضای جی ئی سی اف نگران کننده است

به گزارش شانا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع بین المللی انرژی وزازت نفت، یوری سنتورین روز چهارشنبه (ششم اسفندماه) در نشست معرفی چشم انداز دنیای گاز در افق 2050 مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) اظهار کرد: براساس چشم انداز جدید دبیرخانه مجمع، سهم گاز در سبد انرژی دنیا تا سال 2050 میلادی از 23 درصد در سال 2019 به 28 درصد می رسد.

وی اضافه کرد: سهم دیگر سوخت های فسیلی مانند نفت و زغال سنگ تا سال 2050 میلادی به ترتیب از 32 درصد به 27 درصد و زغال سنگ از 26 درصد به 16 درصد تنزل می یابد. در عین حال، سوخت های فسیلی کماکان سهم غالب در سبد انرژی دنیای را به خود اختصاص خواهند داد.

دبیرکل جی ئی سی اف با بیان اینکه مصرف گاز در افق 2050 در بیشتر مناطق دنیا افزایش می یابد، توضیح داد: بیشترین مقدار این افزایش مصرف، در مناطق آسیا و آمریکای شمالی خواهد بود. مصرف گاز دنیا در این دوره با حدود50 درصد افزایش تا سال 2050 به 5920 میلیارد مترمکعب افزایش می یابد.

به گفته سنتورین، بخش نیروگاهی و صنعت حمل ونقل، مهم ترین حوزه های افزایش مصرف گاز در این دوره خواهند بود.

پیشی دریافت تجارت ال ان جی از خط لوله تا 2050

وی با تأکید بر اینکه تا سال 2050 تجارت دنیای گاز به 2 هزار میلیارد مترمکعب می رسد، توضیح داد: تا سال 2050 تجارت ال ان جی، از تجارت گاز با خط لوله پیشی می گیرد و سهم آن به 56 درصد می رسد.

الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر فدراسیون روسیه و ویکتور زوباکوف، رئیس هیئت مدیره شرکت گازپروم هم در این نشست بر افزایش سهم گاز در سبد انرژی و همسویی آن با کاهش انتشار کربن در دنیا و نقش فزاینده گاز به عنوان سوخت پاک تأکید کردند.

بر اساس گزارش مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع بین الملی انرژی وزارت نفت، ایران به عنوان یکی از کشورهای فعال عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز، با حجم بزرگ ذخایر اثبات شده گاز دنیا در کنار دیگر اعضای فعال مجمع در زمینه فراوری و تجارت گاز، چشم انداز امیدوارکننده ای را در افق 2050، پیش روی خود دارد و همچنان نقش مشخص کننده خود را برای منافع فراوریکنندگان و مصرف کنندگان دنیای گاز با وجود تحریم های ناعادلانه بین المللی ایفا خواهد نمود. تحریم ها و اعمال فراسرزمینی قوانین یک کشور علیه بعضی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز از نگرانی هایی بود که در نشست امروز کشورهای عضو مجمع، مورد تأکید دبیرکل مجمع نهاده شد.

نشست معرفی چشم انداز دنیای گاز در افق 2050 مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) با حضور اعضای هیت اجرایی مجمع و همچنین دبیران کل تعدادی از سازمان های مهم بین المللی انرژی مانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، مجمع دنیای انرژی و اتحادیه دنیای گاز به وسیله ویدئوکنفرانس برگزار گردید. در این نشست امیرحسین زمانی نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک و مجامع بین المللی انرژی نیز حضور داشت.

منبع: خبرگزاری آریا

به "اعمال تحریم های یکجانبه علیه اعضای جی ئی سی اف نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال تحریم های یکجانبه علیه اعضای جی ئی سی اف نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید