2 میلیارد و 600 میلیون تُن ذخیره قطعی سنگ آهن وجود دارد

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، تهران (پانا)- رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی وزارت صمت با اشاره به اهمیت حوزه اکتشاف در کاهش هزینه ها، بر ضرورت شناسایی ذخایر پنهان معدنی جهت تامین مواد اولیه صنایع معدنی در سال های آینده تاکید نمود و از به روزرسانی نقشه ها و داده های اکتشافی کشور اطلاع داد.

2 میلیارد و 600 میلیون تُن ذخیره قطعی سنگ آهن وجود دارد

به گزارش وزارت صمت، علیرضا شهیدی فعالیت های اکتشافی را یکی از وظایف اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دانست و با اشاره به تدوین اطلس منابع معدنی کشور در اواخر دهه 80 گفت: در دهه ،80 تهیه زون های 20 گانه اول و دوم با تمرکز بر روی 14 عنصر و با مقیاس 1:100.000 انجام شد و حدود 945 هزار کیلومتر از مساحت کشور مورد مطالعه نهاده شد و در اوایل دهه 90 به منظور افزایش دقت کارهای اکتشافی، بحث تلفیق و مدل سازی را روی نقشه های زمین شناسی، نقشه های ژئوشیمی، ژئوفیزیک زمینی، ژئوفیزیک هوایی، نقشه های آلتراسیون و روی تصاویر ماهواره ای با دقت بیشتری انجام شد که منجر به کاهش مساحت اکتشاف و در نتیجه کاهش ریسک فعالیت و قیمت سرمایه گذاری شد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، هدف گذاری ژئوفیزیک هوایی را در حدود 2 میلیون و 750 هزار کیلومتر خطی اعلام نمود و گفت: تا کنون در حدود 640 هزار کیلومتر خطی یعنی 155 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه پایه ژئوفیزیک هوایی کشور بر اساس الگوهای جهانی است، تاکید نمود: خوشبختانه سازمان پیروز شد فرایند این کار را بومی سازی کند و در حال حاضر تمامی مراحل از برداشت تا مدل سازی (برداشت، پردازش، تفصیل، تلفیق و مدل سازی) درداخل سازمان و توسط کارشناسان ایرانی انجام می گردد که به عنوان یک لایه اطلاعتی خوب جهت اکتشاف ذخایر پنهان مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس توضیحات رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تصویربرداری ژئوفیزیک هوایی در حال حاضر از ارتفاع 40 متری ثابت و خطوط پروازی 200 تا 250 متری است و مقیاس تصاویر گرفته شده در حدود یک بیست وپنج هزارم است که دقت آن 10 برابر نسبت به آخرین نقشه تهیه شده، افزایش پیدا نموده است.

شهیدی یکی از مهم ترین دستاوردهای سازمان در یک سال گذشته را تقویت ارتباط با بخش خصوصی دانست و توضیح داد: و در حال حاضر با شرکت های خصوصی مطرح در سطح کشور ارتباط و همکاری خوبی شکل گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت اکتشاف برای صنایع معدنی، یکی از دغدغه های صنایع معدنی را تامین سنگ به عنوان خوراک اولیه بیان کرد و اضافه نمود: در کشور در حدود 2 میلیارد و 600 میلیون تُن ذخیره قطعی سنگ آهن وجود دارد و برداشت سالیانه حدود 95 تا 100 میلیون تُن است. بنابراین در صورت استمرار این فرایند، کمتر از دو دهه آینده ذخایر فعلی به اتمام می رسد، لذا برای استمرار زنجیره تامین مواد اولیه شرکت های فولاد سازی، شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان اهمیت پیدا می نماید که همکاری خوبی با بعضی از شرکت های معدنی در این زمینه شکل گرفته که نتایج خوبی هم داشته است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "2 میلیارد و 600 میلیون تُن ذخیره قطعی سنگ آهن وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 میلیارد و 600 میلیون تُن ذخیره قطعی سنگ آهن وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید