کمیته دستمزد 98 چهارشنبه تشکیل می گردد، معین هزینه معیشت کارگران

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، فرامرز توفیقی در تبادل نظر با خبرنگاران، با تشریح آخرین وضعیت برگزاری جلسات دستمزد 98 کارگران گفت: روز چهارشنبه 24 بهمن دومین نشست کارگروه دستمزد98 شورای عالی کار با حضور اعضاء برگزار می گردد.

کمیته دستمزد 98 چهارشنبه تشکیل می گردد، معین هزینه معیشت کارگران

وی اضافه کرد: سناریوهای مربوط به معین هزینه معیشت خانوار استخراج شده است و در نشست روز چهارشنبه با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی مورد آنالیز قرار می گیرد.

رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور ادامه داد: در این نشست با استناد به اطلاعات مراجع رسمی آماری، پیشنهادات مربوط به هزینه معیشت ارائه و در نهایت حداقل هزینه معیشت یک ماه نهایی می گردد.

این فعال کارگری گفت: در سال گذشته حداقل هزینه میعشت خانوار برای یکماه 2 میلیون و 700 هزار تومان معین شده بود.

هزینه سبد معیشت خانوار به عنوان یکی از معیارهای معین دستمزد کارگران و سنجش فاصله حقوق و دستمزد فعلی تا معیشت برای نخستین بار در مذاکرات دستمزد سال 96 در دستور کار نهاده شد تا مبنایی برای معین وضعیت معیشت خانوارهای کارگری باشد. بر این اساس این رقم برای یکماه خانوار با تعداد 3.2 نفر معادل 2 میلیون و 489 هزارتومان معین شد.

بر اساس این گزارش، دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار هر ساله در ماه های پایانی، در جلسات شورای عالی کار مورد آنالیز قرار می گیرد و در روزهای پایانی اسفند حداقل دستمزد سال آینده نهایی می گردد.

طبق ماده41 قانون کار، حداقل مزد کارگران باید با در نظر دریافت درصد تورم اعلامی و تامین زندگی یک خانواده معین گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کمیته دستمزد 98 چهارشنبه تشکیل می گردد، معین هزینه معیشت کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته دستمزد 98 چهارشنبه تشکیل می گردد، معین هزینه معیشت کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید