چرا خبرنگاران صداوسیما در جاکارتا به مشکل برخوردند؟

یک گزارشگر باسابقه، با تاکید بر لزوم مدیریت بیشتر بر گزارشگران اعزامی صداوسیما، مشکلات پیش آمده برای برخی از این افراد در مسابقات آسیایی جاکارتا را ناشی از برخورد غیرحرفه ای دانست.

چرا خبرنگاران صداوسیما در جاکارتا به مشکل برخوردند؟

محمدرضا منصوریان در گفت وگویی با خبرنگاران درباره برخورد پلیس با یکی از گزارشگران اعزامی مسابقات آسیایی جاکارتا در سالن مسابقه کبدی بانوان با اعلام اینکه تمامی این گزارشگران آی دی کارت داشته اند، گفت: در مسابقات آسیایی، امتیاز انحصاری برای پوشش رسانه ای وجود دارد و زمانی که دوستان خبرنگار ما خواسته اند به شکل دیگری از این مسابقات تصویربرداری و گزارش تهیه نمایند، طبیعی است که از سمت مسؤولان مسابقات برخوردی صورت بگیرد.

او تاکید نمود: مسوولان صداوسیما از قبل باید برنامه ریزی می کردند که چند خبرنگار می خواهند به بازی های آسیایی اعزام نمایند و آن ها در چه موقعیتی در آنجا قرار بگیرند. همه این موارد از قبل اعلام گردیده و ما می دانستیم که در چه رشته هایی می خواهیم شرکت نموده و خبرنگار اعزام کنیم. طبیعی است که خبرنگاران ما رفته اند و برای آن ها تقسیم کار انجام گردیده است اما اینکه گفته می شود مسؤولان میزبان در مسابقات با گزارشگران ما مشکل داشته اند، اینگونه نیست. چرا این اتفاق برای خبرنگاران دیگر کشورها رخ نداده است. به نظرم گزارشگران ما می خواستند آنجا از امکاناتی به صورت غیرمجاز استفاده نمایند. به دلیل اینکه وقتی پوشش تصویری مسابقه ای را به یک شرکت خاص می دهید و آن شرکت مسؤولیت پوشش مسابقات را دارد بنابراین نباید هر کسی دوربین به دست بگیرد. در آنجا نیز امتیاز انحصاری برای پوشش وجود داشته و زمانی که دوستان خبرنگار ما خواسته اند به شکل دیگری از این مسابقات تصویربرداری و گزارش تهیه نمایند، طبیعی است که از سمت مسؤولان برخوردی صورت بگیرد و بعید می دانم که آن ها قصد خاصی داشته اند. به احتمال زیاد همکاران ما غیرحرفه ای عمل نموده اند.

او ادامه داد: زمانی که خبرنگاران را به مسابقات اعزام می نمایند باید فرد یا تشکیلاتی آن ها را حمایت و کارهای آن ها را برنامه ریزی می کرد. در گذشته هم زمانی که ما اعزام می شدیم یک نفر به عنوان مسؤول با ما می آمد و تقسیم کار می کرد. من فکر می کنم که این افراد که اعزام گردیده اند به امان خدا رها گردیده اند و به دلیل اینکه از قوانین بی اطلاع بودند برای تهیه گزارش و عکس خارج از مقررات عمل نموده اند؛ در حالی که همه قوانین از قبل تعریف گردیده و به ایران هم اعلام گردیده بود؛ بنابراین این دوستان باید واقع بین باشند.

منصوریان درباره اینکه گزارشگران اعزامی آی دی کارت داشته اند یا خیر، گفت: تمام خبرنگارانی که به مسابقات اعزام گردیده اند آی دی کارت داشته اند. در واقع افرادی که مجوز اعزام را از کمیته ملی المپیک گرفته اند و زیر پوشش این کمیته به این بازی ها اعزام گردیده اند، قطعا برایشان آی دی کارت صادر گردیده است. اگر افرادی هم به اسم خبرنگار فعالیت نموده اند و آی دی کارت نداشتند خارج از این مسیر رفته اند؛ یعنی این افراد به عنوان خبرنگار اعزام نگردیده بودند و بعدا نقش خبرنگار را در مسابقات گرفته اند؛ بنابراین طبیعی است که مسؤولان برگزارنماینده مسابقات فقط به کسانی به عنوان خبرنگار آی دی کارت می دهند که قبلا کمیته ملی المپیک ایران آن ها را تأیید نموده باشد.

این گزارشگر ورزشی باسابقه درباره امکانات پوشش رسانه ای مسابقات آسیایی جاکارتا در ایران اظهار کرد: ورزش حرفه ای جهان مستقیما در ارتباط با پوشش رسانه ای است. اگر ورزشی وجود داشته باشد که رسانه به آن اعتنا نکند، رشد نخواهد کرد. شرایط با 40 سال قبل متفاوت گردیده و بخش مهمی از رشد و توسعه هر ورزشی در گروی درآمدزایی آن است؛ بنابراین در قالب ورزش های حرفه ای، رسانه می تواند به این درآمدزایی بسیار کمک کند. در جهان هم می بینید که باشگاه های معتبر و تیم های درجه یک جهان، زندگی و امورات روزمره خود را با قراردادهای سنگینی که با رسانه ها منعقد می نمایند، می گذرانند. همچنین باید این پرسش را عنوان نمود که برای پوشش رسانه ای چقدر امکانات سخت افزاری ما به روز است و آیا می توانیم وارد رقابت های سنگین در بُعد بین المللی شویم؟ باید گفت که ما در این بخش عقب هستیم و به لحاظ سخت افزاری نمی توانیم رقابت کنیم؛ برای مثال برای پخش مسابقات والیبال یک دستگاهی به نام چشم عقاب است که صحنه ها را آهسته نشان می دهد. ما این تکنولوژی را تا چند سال پیش نداشتیم در حالی که اگر این چشم عقاب نباشد هیچ مسابقه والیبالی نمی تواند پخش شود.

او با اشاره به عملکرد مدیریتی مسؤولان برای پخش مسابقات آسیایی از تلویزیون اعلام کرد: این مساله نیز به سوء مدیریت برمی شود. ما از یک یا دو سال قبل می دانستیم که در بازی های آسیایی در کدام روز چه مسابقه ای برگزار می شود و نمی توان منکر آن شد. من شنیده ام که اندونزی در پوشش مسابقات آسیایی ضعف هایی دارد اما قطعا برنامه ریزی را از یک یا دو سال قبل انجام داده اند چون آسیا این مسابقات را برگزار می نماید. بنابراین مسؤولان ما هم باید از قبل برنامه ریزی می کردند و اگر ضعفی دیده می شود یا پوشش رسانه ای خوبی وجود ندارد به دلیل ضعف هایی است که خودمان داریم. برای مثال ورزشکار ما (زهرا نعمتی) نمی داند ساعت دقیق مسابقه اش چه زمانی است و افرادی که باید در تیم برنامه ریزی می کردند این بلا را سر او آوردند نه کشور میزبان. پس چرا این اتفاق برای ورزشکاران دیگر کشورها نیفتاد؟ در واقع این ضعف ها نیز به دلیل نوع مدیریت است به دلیل اینکه افراد غیرمتخصص را در جاهای تخصصی به کار می گیریم و این افراد به دلیل اینکه تازه وارد میدان گردیده اند سال ها طول می کشد که بتوانند متخصص شوند. در حوزه ورزش شاید 20 درصد از افراد، متخصص این حوزه باشند و 80 درصد آن ها غیرمتخصص هستند که از کانال های مختلف وارد این کار گردیده اند؛ بنابراین طبیعی است که این مشکلات به وجود بیاید. ما نباید مشکل خود را در خارج از کشور دنبال کنیم بلکه باید مشکلات را قبل از اینکه برنامه ها شکل بگیرد در داخل کشور حل کنیم.

منصوریان به خرید حق پخش تلویزیون برای پخش بازی های آسیایی جاکارتا اشاره و اضافه نمود: اتفاقا ما در حوزه ورزش هیچ وقت بی پول نبوده ایم. همیشه حمایت های لازم از ورزش گردیده و حتی پول های خوبی به ورزش تزریق می شود. من شنیدم برای همین بازی های آسیایی چندین میلیارد هزینه را دولت در اختیار کمیته ملی المپیک گذاشته که خرج رفت و آمد کاروان مسابقات شود. در رسانه های مختلف بخصوص صداوسیما هم هیچ موقع این مسائل وجود نداشته یعنی زمانی که لازم بوده ما همه تصاویر را از تلویزیون پخش نموده ایم. اگر بعضی زمان ها تصویر نداریم برای این است که برنامه ریزی درست انجام نگردیده وگرنه بعید می دانم که در رسانه ای مانند صداوسیما بی پولی وجود داشته باشد و به نظرم وضع خوبی دارد که می توانست برای پوشش خبری مسابقات به راحتی برنامه ریزی کند. اما متأسفانه همه کارهای ما در دقیقه 90 اتفاق می افتد و حتی سعی می کنیم از دیگران نیز به نوعی استفاده کنیم که درست نیست. قطعا شرایط پوشش تصویری مسابقات قبل از اعزام کاروان کشورمان، به ایران اعلام گردیده است که باید از قبل برای آن برنامه ریزی می کردند و نمایندگانی را می فرستادند و قرارداد منعقد می کردند. اگر که به موقع پولی پرداخت نکردیم من می گویم که کم و کسری در پول وجود نداشته به دلیل اینکه به موقع پول به مسؤولان داده گردیده و اگر نتوانستند کار را به درستی انجام دهند خودشان باید دلیل آن را بگویند.

این گزارشگر ورزشی باسابقه رادیو و تلویزیون درباره عملکرد گزارشگران اعزامی به مسابقات آسیایی اعلام کرد: ما افراد متخصص کمی در این حوزه داریم که بخشی از آن به گزارشگری پوشش مسابقات حرفه ای برمی شود و در بخش دیگر این مساله مطرح می شود که آیا این افراد اعزامی دارای شرایطی هستند که بخواهند مسابقات را پوشش دهند؟ متأسفانه این بخش به شدت رابطه ای است و کمتر به تخصص گزارشگران در بخش رسانه ای توجه می شود. در بازی های آسیایی جاکارتا بالاترین درجه موفقیت ما در رشته های کشتی، وزنه برداری و تکواندو است و باید آنالیز کنیم که چند نفر از افرادی که اعزام گردیده اند، خبرنگار تخصصی این حوزه هستند؟ در واقع این افراد تخصصی در این سه رشته ندارند درحالی که باید افرادی را اعزام می کردند که مسلط بودند. البته همه قابل احترام هستند و زحمت کشیده اند اما در این کار تخصصی عمل نمی نمایند.

منصوریان در سرانجام گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: 30 یا 40 نفری که به عنوان خبرنگار صداوسیما به بازی های آسیایی جاکارتا اعزام گردیده اند، در صندلی خود قرار ندارند و باید پرسید چه کسی این ها را انتخاب نموده است؟ در شرایط سخت اقتصادی باید این مسائل الویت بندی می شد؛ برای مثال وقتی از آن ها سوال می کنیم که چرا این کارها را انجام می دهید، می گویند ما بودجه نداریم و بودجه را کمیته ملی المپیک به ما داده است. در حالی که فرقی نمی نماید کدام نهاد پول را داده به دلیل اینکه این بودجه هم برای همین مملکت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا خبرنگاران صداوسیما در جاکارتا به مشکل برخوردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با چرا خبرنگاران صداوسیما در جاکارتا به مشکل برخوردند؟

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید