چالش نظام قدیم و جدید در کنکور 98، کنکوری هایی که با کتاب های مختلف یک آزمون دادند

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، سال جاری اولین سالی بود که داوطلبان نظام قدیم و جدید باهم در یک آزمون شرکت کردند و این مسئله چالش های برای کنکوری ها به دنبال داشت.

چالش نظام قدیم و جدید در کنکور 98، کنکوری هایی که با کتاب های مختلف یک آزمون دادند

به گزارش خبرنگار ، اشتباه است اگر بخواهیم دو نظام قدیم و جدید را در یک آزمون باهم بسنجیم چرا که این دو نظام از نظر منابع و حجم دروس کاملا باهم متفاوت بود.

کنکور 98 تنها کنکوری است که بعد تمام شدنش هنوز استرس هایش باقی مانده است. سال جاری اولین سالی بود که داوطلبان نظام قدیم و جدید باهم در این آزمون شرکت کردند، اما باوجود تفاوت در منابع درسی و حتی نام این دو نظام، سنجش آنها یکسان بود.

چند نکته کلیدی انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی

در این باره با چند داوطلب کنکور و تحصیلنموده نظام قدیم به گفت وگو پرداختیم:

مسائل داوطلبان نظام قدیم و جدید در کنکور

شاهین، 22 ساله، دانشجوی دانشگاه شریف، یکی از داوطلبان نظام قدیم می گوید: سال جاری برای اولین بار ما دو نظام متفاوت بودیم که با دو منابع مختلف در کنکور شرکت کردیم.

او اضافه نمود: بعد از کنکور سازمان سنجش اطلاعیه ای فرستاد مبنی بر این که این داوطلبان از نظر ما یکسانند و در نتیجه سنجش آنها باهم صورت می گیرد، در صورتی که کتاب های ما حجم بیشتری داشت و در دفترچه کنکور سوالات بسیار باهم متفاوت بود. حتی سوالاتی که از مطالب مشترک طرح نموده بودند هم بیشتر مربوط به کتاب های نظام جدید بود .

نرگس، 20 ساله، یکی دیگر از داوطلبان نظام قدیم از درس زیست گفت: در زیست شناسی نظام قدیم 660 صفحه بوده، درصورتی که در نظام جدید 460 صفحه بود، یعنی حجم کتاب ها هم با هم فرق داشت.

علیرضا، 21 ساله که او هم داوطلب نظام قدیم بود، گفت: در درس عربی، قواعد نظام جدید نسبت به نظام قدیم بسیار کمتر است. در درس ریاضی و فیزیک سوالاتی مشترک داشتیم اما از کتاب نظام جدید طرح شده بود که اعدادی متفاوت داشت و برای نظام جدیدی ها آشنا بود.

سنجش یکسان نظام قدیم و جدید در کنکور سال جاری

علیرضا عظیمی فر، مشاور تحصیلی در خصوص مسئله نظام جدید و قدیم در گفت وگو با خبرنگار گفت: اشتباه است، بخواهیم دو نظام قدیم و جدید را در یک آزمون باهم بسنجیم چرا که این دو نظام از نظر منابع و حجم دروس کاملا باهم متفاوت بودند .

علیرضا عربشاهی، دبیر فیزیک در گفت وگو با خبرنگار گفت: برای اینکه این دو گروه به صورت عادلانه آنالیز شوند و تفکیکی بین آنها قائل شویم، باید هرکدام ازین نظام ها را به صورت جداگانه مورد سنجش قرار دهیم.

براساس این گزارش؛ وقتی برای پیگیری این موضوع با سازمان سنجش تماس گرفتیم؛ پاسخی در این باره دریافت نکردیم. البته ، برای شفاف سازی این مسئله، آماده اطلاع رسانی و شفاف سازی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چالش نظام قدیم و جدید در کنکور 98، کنکوری هایی که با کتاب های مختلف یک آزمون دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش نظام قدیم و جدید در کنکور 98، کنکوری هایی که با کتاب های مختلف یک آزمون دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید