معرفی مرفه ترین کشورهای دنیا

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، خبرگزاری ایسنا به نقل از شبکه خبری دویچه وله نوشت: این لیست را مطابق توضیح ذیل منتشر نموده است:

معرفی مرفه ترین کشورهای دنیا

نروژ مرفه ترین کشور جهان

کشورهای اسکاندیناوی برای هفتمین بار پیاپی در صدر این جدول قرار دارند و نروژ از سال 2010 همچنان در همه عرصه ها مرفه ترین کشور جهان است.

سوئیس ثروتمند ترین کشور جهان

طبق لیست انستیتوی Legatum سوئیس ثروتمند ترین کشور جهان است. با این حال در رتبه دوم مرفه ترین کشورها قرار گرفته است، زیرا این کشور به لحاظ وضعیت آموزشی در رتبه 21 جهان قرار گرفته است. جالب این که عملکرد دولت سوئیس اما رتبه نخست در سراسر جهان را به دست آورده است.

نیوزیلند، کشور آزادی های فردی

نیوزیلند به لحاظ قدرت مالی در رتبه پانزدهم و به لحاظ سیستم بهداشت و سلامت حتی در رتبه بیستم جهان قرار گرفته، اما به لحاظ آزادی های فردی در صندلی نخست جهان قرار داد و در مجموع در لیست انستیتوی لگاتم رتبه سوم را احراز نموده است.

دانمارک دومین کشور اسکاندیناوی

هرچند دانمارک به لحاظ مالی و سیستم بهداشت و سلامت رتبه های هجدهم و سیزدهم را کسب نموده، اما در بقیه فاکتورهای مورد آنالیز همچون، عملکرد دولت، آموزش، فرصت های کارآفرینی و غیره یکی از بهترین و مرفه ترین کشورهای جهان است. دانمارک در مجموع در ردیف چهارم لیست انستیتوی لگاتم قرار گرفته است.

رتبه پنجم کانادا و یکی از بهترین سیستم های آموزشی

کانادا در این لیست در مجموع در رتبه پنجم قرار گرفته است. سیستم آموزشی کانادا جزو بهترین های جهان محسوب می گردد و در رتبه دوم قرار گرفته است. این کشور به لحاظ امنیت در رتبه نهم و به لحاط عملکرد دولت در رتبه هشتم بهترین های جهان جای گرفته است.

سوئد، بهترین فرصت های شغلی

سوئد سومین کشور اسکاندیناوی است که در میان 10 کشور مرفه جهان رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. سوئد در سه فاکتور امنیت، عملکرد دولت و اقتصاد رتبه چهارم لیست انستیتوی لگاتم را به دست آورده و به لحاظ ایجاد فرصت های شغلی در رتبه نخست جهان قرار گرفته است.

استرالیا، بهترین سیستم آموزشی

در این لیست استرالیا در مجموع در رتبه هفتم قرار گرفته است. سیستم آموزشی استرالیا رتبه نخست جهان را به دست آورده و این کشور به لحاظ آزادی های فردی شهروندانش در رتبه سوم قرار گرفته است.

بازهم اسکاندیناوی، این بار فنلاند

فنلاند چهارمین کشور اسکاندیناوی است که در میان 10 کشور برتر لیست رفاه جهانی انستیتوی انگلیسی جای گرفته است. فنلاند گرچه به لحاظ مالی در رتبه 26 جهان قرار گرفته است، اما در عرصه ایجاد فرصت های شغلی، در رتبه چهارم، عملکرد دولت، در رتبه پنجم، آموزش، در رتبه ششم و امنیت در رتبه سوم جهان قرار گرفته است. مردم این کشور در مجموع در رتبه هشتم رفاه در جهان قرار دارند.

هلند، کوچک اما مردمانی مرفه

کشور کوچک هلند، گرچه به لحاظ قدرت مالی در رتبه بیست و پنجم جهان قرار گرفته است، اما در عرصه آموزشی رتبه چهارم، در عرصه بهداشت رتبه ششم و در زمینه آزادی های فردی رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده. هلند در لیست انستیتوی Legatum در مجموع در رتبه نهم قرار گرفته است.

آمریکا، دهمین کشور مرفه جهان

ایالت متحده آمریکا به لحاظ امنیت در رتبه سی و یکم و به لحاظ مالی در رتبه هفدهم جهان جای گرفته است. سیستم بهداشت و سلامتی این کشور اما رتبه نخست جهان را به دست آورده است.

رتبه چهاردهم آلمان

آلمان در میان 10 کشور مرفه جهان دیده نمی گردد و در رتبه چهاردهم جای گرفته است. اقتصاد آلمان دررتبه هشتم، ایجاد فرصت های شغلی در رتبه چهاردهم، عملکرد دولت در رتبه هفدهم، وضعیت آموزش با جهش پنج رتبه ای در رتبه دهم و آزادی های فردی شهروندان در رتبه هفدهم جهان قرار گرفته است.

کویت، بالاترین رتبه در منطقه خاورمیانه

نام کویت در رتبه سی و ششم جدول رفاه جهانی انستیتوی لگاتم دیده می گردد. قدرت مالی این کشور رتبه شانزدهم ارزیابی شده است، اما در عرصه آزادی های فردی از رتبه 49 جهان در سال 2013 به رتبه 83 در سال 2014 تنزل یافته است. وضعیت آموزشی این کشور از رتبه 56 در سال 2013 به رتبه 30 در امسال بهبود یافته است.

ترکیه: سقوط رتبه مالی

ترکیه در جدول رفاه جهانی به لحاظ مالی از رتبه هفتاد در سال 2013 به رتبه هشتاد و ششم در سال 2014 تنزل پیدا نموده است. جالب این که وضعیت آموزشی در ترکیه طی دو سال 10 رتبه ارتقا یافته و از رتبه 91 جهان به رتبه 81 رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "معرفی مرفه ترین کشورهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی مرفه ترین کشورهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید