حمایت از بخش خصوصی در دوره تحریم باید افزایش یابد

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، چهل و چهارمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با حضور رئیس اتاق اهواز، استاندار و فعالان مالی اهواز برگزار گردید.

حمایت از بخش خصوصی در دوره تحریم باید افزایش یابد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

استاندار خوزستان با تأکید بر اینکه در دوره تحریم های ظالمانه، باید حمایت از بخش خصوصی افزایش یابد، گفت: برای این کار، باید فضای کسب وکار برای فعالان مالی فراهم و فرایند کارها در این حوزه تسهیل گردد.

غلامرضا شریعتی، در چهل و چهارمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان اضافه نمود: اگر قانون به دستگاه های دولتی اختیاراتی داده باید از این شرایط به نحوی استفاده گردد که بخش خصوصی بتواند در اقتصاد کشور حضور پرقدرتی داشته باشد.

او با تأکید بر اینکه رشد مالی لازمه شرایط فعلی کشور است، توضیح داد: در این راستا دستگاه های دولتی از همه توان و اختیارات قانونی خود باید استفاده نمایند تا با مشارکت بخش خصوصی این امر محقق گردد.

خودداری بانک های خصوصی در خوزستان از ارائه آمار تسهیلات و سپرده ها

معاون مالی استانداری خوزستان در این نشست با انتقاد از سیاست های غیر شفاف بانک های خصوصی استان در خودداری از ارائه میزان سپرده ها و تسهیلات، گفت: درصورتی که این بانک ها در ارائه اطلاعات همکاری ننمایند از ابزار مدیریتی برای الزام آنها استفاده خواهیم کرد.

نوراله حسن زاده اضافه نمود: بانک های خصوصی از هرگونه همکاری در ارائه میزان سپرده های اخذ شده و تسهیلات ارائه شده به مجموعه مدیریت مالی استان خودداری می نمایند.

او با طرح این سؤال که چرا چنین سیاستی در بانک های خصوصی استان وجود دارد، گفت: این بانک ها تنها مسئولیت خود در استان را اخذ سپرده های مردم می دانند اما در ارائه تسهیلات و مشارکت در بخش فراوری مشارکت پایینی دارند.

حسن زاده با اشاره به اینکه اصلاح این فرایند یک امر لازم است، اضافه نمود: در حال حاضر بیشتر بار حمایت تسهیلاتی از واحدهای فراوریی و مالی استان بر عهده بانک های دولتی است.

خوزستان دارای پایین ترین نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان نیز در این نشست با اشاره به موضوع نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی (بعد از کسر سپرده قانونی)، گفت: این شاخص از فروردین 1396 تا به امروز فرایند نزولی در کشور به خود گرفته است و پایین ترین استان ها از نظر پرداخت تسهیلات بوشهر، البرز و خوزستان هستند.

شهلا عموری با اشاره به اینکه 49 درصد از سپرده های بانکی استان به صورت تسهیلات پرداخت شده، گفت: این آمار نشان دهنده این است که خوزستان در این زمینه صندلی مناسبی نسبت به دیگر استان های کشور ندارد.

رئیس اتاق اهواز ادامه داد: این در حالی است که 4 استان کهگیلویه و بویراحمد با 108 درصد، خراسان شمالی 100 درصد و ایلام 98 درصد و تهران 93 درصد بالاترین نسبت پرداخت تسهیلات به سپرده ها را دارند.

اخذ سپرده در خوزستان اما ارائه تسهیلات در بیرون از استان

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان نیز در بخش دیگری از این جلسه گفت: برای اینکه بتوانیم بانک های خصوصی را نسبت به استان متعهد کنیم، طی سال های گذشته پیگیری های زیادی انجام شد؛ اما کماکان شرایط نسبت تسهیلات به سپرده ها رو به کاهش است.

رضا قیصی پور با اشاره به اینکه یکی از دلایل این شرایط، بانک های خصوصی هستند، اضافه نمود: این بانک ها تابع قوانین و مقرراتی در استان نیستند و از قبول هرگونه مسئولیت محلی خودداری می نمایند.

او با تأکید بر اینکه باید بر عملکرد بانک های خصوصی نظارت بیشتری صورت بگیرد، گفت: شاید 50 تا 60 درصد سپرده ها در بانک های خصوصی باشد و دولت در استان امکان نظارت بر آنها را ندارد.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان با اشاره به مکاتبات متعدد استاندار با رئیس کل بانک مرکزی در مورد انجام نظارت مدیریت مالی استان بر عملکرد بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات نسبت به سپرده ها، گفت: در استان بانک هایی هستند که هرچه سپرده دریافت می نماید در پروژه های خارج از استان و در سطح ملی سرمایه گذاری صرف می گردد.

او خواهان تعهد بیشتر بانک های خصوصی به استان شد و اضافه نمود: اگر شرایط به شکلی باشد که بانک های خصوصی به اخذ سپرده اقدام نمایند اما مسئولیتی در قبال استان نداشته باشد، باید گفت که این اقتصاد خوزستان است که دچار ضرر می گردد.

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فرایند نزولی نسبت تسهیلات به سپرده ها (پس از کسر سپرده قانونی) از ابتدای سال 1398 در تیرماه متوقف شده و مجدداً در مرداد با کاهش 1.7 واحد درصدی به 79.3 درصد رسید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "حمایت از بخش خصوصی در دوره تحریم باید افزایش یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از بخش خصوصی در دوره تحریم باید افزایش یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید