10 پیغام کلیدی پیشگیری از سوءتغذیه بچه ها

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، در گذشته تصور بر این بود که سوء تغذیه خاص کشورهای فقیر آفریقایی و بعضی مناطق جنگ زده دنیا است، حال آنکه تحقیقات نشان می دهد از شرقی ترین مناطق دنیا در ژاپن و کره، تا آسیای میانه و اروپا و آمریکای لاتین و حتی در آمریکا و کانادا، سوء تغذیه جزء شایع ترین بیماری ها محسوب می گردد و زنان و بچه ها در معرض بیشتر آسیب های ناشی از سوء تغذیه هستند.

10 پیغام کلیدی پیشگیری از سوءتغذیه بچه ها

تحقیقات نشان داده است که دلایل ابتدایی ابتلا به سوء تغذیه در بین بچه ها و زنان را فقر، نبود غذا، بیماری های مکرر، عادات غذایی نامناسب، فقدان توجه و فقر بهداشتی تشکیل می دهد که این موارد در دو سال نخست زندگی بیشترین خطر را برای کودک دارد.

زمانی که خانواده ها غذای کافی دراختیار نداشته باشند شرایط ابتلا به انواع بیماری های رایج نیز وجود دارد که بچه ها بیشترین آسیب پذیری را در مقابل سوء تغذیه پیدا می نمایند. هنگامی که بچه ها بیمار می شوند، انرژی و مواد معدنی را زودتر از دست می دهند که همین امر زندگی آنان را در خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان قرار می دهد.

تحقیقات یونیسف نشان داده است که هنگامی که بدن به اندازه کافی کالری، پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی لازم برای سلامتی اندام ها و بافت ها را دریافت نکند، سوء تغذیه تشدید خواهد شد.

بنابراین برای جلوگیری از سوء تغذیه و اصلاح الگوی غذایی بچه ها، توجه به چند پیغام لازم و لازم است که می تواند مفید باشد.

پیغام های کلیدی درباره سوء تغذیه

1- یک کودک سالم بایستی به سرعت رشد نموده و وزن کسب کند. برای تحقق رشد، از زمان تولد تا دو سالگی، وزن کودک بایستی به طور مرتب افزایش یابد. اگر افزایش مرتب وزن کودک مشاهده نشد و والدین و دیگر مراقبان رشد را در کودک احساس نکردند، قطعاً مسئله ای وجود دارد و کودک را بایستی به پزشک تغذیه ارجاع داد.

2- شیر مادر یگانه غذایی است که کودک در 6 ماه نخست به آن احتیاج دارد. برای اطمینان از رشد و تکامل کودک، پس از شش ماهگی علاوه بر شیر مادر، غذاهای متنوعی نیز باید در رژیم غذایی کودک قرار بگیرد.

3- در 6 تا 8 ماهگی، کودک بسته به اشتها احتیاجمند 2 تا 3 وعده غذایی (علاوه بر شیر مادر) است که از شروع 9 ماهگی این میزان باید به 3 تا 4 وعده غذایی (شاملمکمل های غذایی مانند میوه ها و آجیل و نان) افزایش یابد. مصرف مواد غذایی بچه ها در ابتدا به صورت کم، اما همزمان با افزایش رشد؛ مقدار و تنوع آن باید افزایش یابد.

4- زمان غذا خوردن کودک، دوره یادگیری، عشق و اثر متقابل است که رشد و تکامل جسمی، اجتماعی و احساسی کودک را ارتقا می دهد. والدین یا پرستاران کودک بایستی در طول غذا دادن با کودک صحبت نمایند.

5- بچه ها به ویتامین A جهت مقاومت در برابر بیماری، محافظت چشم ها و کاهش خطر مرگ احتیاج دارند. ویتامین A به وفور در بسیاری از میو ه ها و سبزیجات، روغن قرمز نخل، تخم مرغ، محصولات لبنی، جگر، ماهی، گوشت، غذاهای غنی شده و شیر مادر وجود دارد. در مناطقی که کمبود ویتامین A شایع است، مکمل های دوز بالای ویتامین A در دوره های چهار تا شش ماه در سن 6 ماه تا 5 سالگی می تواند مصرف گردد.

6- بچه ها به غذاهای غنی از آهن برای حفاظت جسمی و توانایی های ذهنی و نیز جلوگیری از کم خونی احتیاج دارند. مهم ترین منابع آهن شامل منابع حیوانی چون جگر و (به مقدار کمتر) گوشت و ماهی است. دیگر منابع نیز غذاهای غنی شده با آهن و مکمل های آهن است.

7- ید برای تکامل مغز کودک در رژیم غذایی زنان حامله و بچه ها خردسال نقش مهم و ضروری دارد. استفاده از نمک یددار به جای نمک های معمولی، می تواند سطح ید بالاتر از حد احتیاج زنان حامله و فرزندانشان را تامین کند.

8- هنگامی که مصرف غذا و آب در بچه ها افزایش می یابد، خطر اسهال به طور قابل ملاحظه ای برتری می یابد. غذاهای آلوده به میکروب عامل اصلی اسهال و دیگر بیماری های مرتبط است که سبب از دست دادن مواد مغذی و انرژی مورد احتیاج برای رشد و تکامل کودک خواهد شد. بهداشت مناسب، وجودآب سالم و مدیریت صحیح، آماده سازی و ذخیره غذا برای جلوگیری از بیماری ها حیاتی است.

9- در طول یک بیماری، بچه ها به مایعات بیشتر و تشویق برای خوردن وعده های معمول احتیاجمندند. همچنین بچه ها شیرخوار طی بیماری بایستی شیر مادر بیشتری مصرف نمایند. پس از یک دوره بیماری نیز بچه ها احتیاج به دریافت مواد غذایی بیشتر از حد معمول برای جبران کردن انرژی و مواد غذایی از دست رفته دارند.

10- بچه ها بسیار چاق و بسیار لاغر احتیاجمند توجه پزشکی بیشتر هستند. آنها باید به صورت مداوم تحت نظر پزشک سلامت یا مراکز درمانی برای ارزیابی و درمان باشند.

کمبود مواد غذایی تنها یکی از عوامل سوء تغذیه در جوامع امروزی است. متاسفانه عدم آگاهی سبب شیوع گسترده سوء تغذیه در اقصا نقاط جهان حتی در کشورهای مرفه شده است. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "10 پیغام کلیدی پیشگیری از سوءتغذیه بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 پیغام کلیدی پیشگیری از سوءتغذیه بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید