پامپئو از روسیه و کوبا به دلیل حمایت از دولت قانونی ونزوئلا انتقاد کرد

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از حمایت کوبا و روسیه از دولت قانونی ونزوئلا، مدعی شد که این حمایت عامل تضعیف دموکراسی در ونزوئلا است.

پامپئو از روسیه و کوبا به دلیل حمایت از دولت قانونی ونزوئلا انتقاد کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ عینک سفارشی، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (به وقت واشنگتن) روسیه و کوبا را به دلیل حمایت از دولت قانونی کاراکاس به تضعیف دموکراسی در ونزوئلا متهم کرد.

وی که در یک نشست خبری در واشنگتن صحبت می کرد، با متهم کردن دولت کوبا به اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا و یاری به دولت این کشور، مدعی شد: کوبا قدرت امپریالیست واقعی است... من حتی شنیده ام که [نیکلاس] مادورو [رئیس جمهور ونزوئلا] هیچ فردی ونزوئلایی ای در کنار خود ندارد.

او ادعا کرد که کوبا روزانه چندین هزار بشکه نفت ارزان از ونزوئلا دریافت می نماید و به همین دلیل خواستار بقای دولت در کاراکاس است. وی خاموشی های اخیر در ونزوئلا را نیز به طراحی غلط شبکه توزیع برق ونزوئلا توسط کوبا ربط داد. این در حالی است که مقام های ونزوئلا می گویند آمریکا احتمالا شبکه برق رسانی در این کشور را هک نموده است.

پامپئو سپس به انتقاد از روسیه و شرکت نفت و گاز این کشور پرداخت. او گفت: روسنفت شرکت دولتی نفت روسیه همچنان با تمرد از تحریم های ایالات متحده، از پی دی وی اس اِی شرکت دولتی نفت ونزوئلا محموله های نفتی می خرد و ایگو سچین مدیر این شرکت همچنان رگ حیاتی برای این رژیم، فراهم می نماید.

او ادعا کرد که مسکو با استفاده از رسانه های روسی مانند شبکه راشا تودی و پایگاه اسپوتنیک در کوشش است تا در برابر اعتراضات ضددولتی در ونزوئلا به مادورو یاری کند.

دولت آمریکا از چند هفته پیش رسما به حمایت از خوان گوآیدو رئیس شورای ملی ونزوئلا که با رد نتایج انتخابات اردیبهشت ماه خود را رئیس جمهور خوانده، پرداخته است. واشنگتن تحریم های گسترده ای را علیه کاراکاس اعمال نموده و کشورهای دیگر را نیز برای قطع ارتباط با دولت قانونی ونزوئلا و حمایت از گوآیدو تحت فشار قرار داده است. بر اساس گزارش های غیررسمی، واشنگتن امیدوار بوده دولت مادورو ظرف 24 ساعت ساقط شده و ارتش به مخالفان بپیوندد، اما تاکنون این هدف محقق نشده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا چندی پیش به صراحت از پیگیری دکترین مونرو توسط واشنگتن صحبت نموده و ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را سه گانه استبداد خواند. بر اساس دکترین مونرو، ایالات متحده قاره آمریکا را حیاط خلوت خود می خواند و به خود این حق را می دهد که به بهانه گسترش دموکراسی در امور داخلی کشورهای این منطقه دخالت کند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "پامپئو از روسیه و کوبا به دلیل حمایت از دولت قانونی ونزوئلا انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو از روسیه و کوبا به دلیل حمایت از دولت قانونی ونزوئلا انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید