ممانعت آمریکا از دسترسی ایران به یاری های بشردوستانه نقض تعهدات بین المللی است

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، یک استاد حقوق بین الملل دانشگاه گفت: با توجه به شرایط بحرانی سیل در کشور، ممانعت آمریکا برای دسترسی ایران به اقلام بشردوستانه به عنوان نقض یک تعهد بین المللی قلمداد می گردد و می تواند مسئولیت بین المللی برای ایالات متحده فراهم کند.

ممانعت آمریکا از دسترسی ایران به یاری های بشردوستانه نقض تعهدات بین المللی است

امیرساعد وکیل در گفت وگو با وبلاگ عینک سفارشی، در رابطه با تأثیر تحریم ها در جلوگیری از وصول یاری های بین المللی به ایران در حوادثی مانند سیل اخیر در مناطق مختلف کشور، اظهار کرد: کنوانسیون های چهارگانه ژنو در سال 1949 و پروتکل اول الحاقی در شرایط اضطراری که انسان ها نیازمند یاری های بشرمحبت آمیز هستند، تعهداتی را در چارچوب تأمین غذا، آب آشامیدنی، سرپناه و وسایل گرمایشی بر دوش دولت ها می گذارد تا بتوانند درجه آلام انسانی در مواقع جنگ یا مواقعی که فجایع طبیعی رخ می دهد را به حداقل برسانند.

وی با بیان اینکه در مفهوم نوینی که از حاکمیت در حقوق بین الملل مطرح می گردد، دولت ها متعهد هستند حداقل استانداردهای رفاهی را برای شهروندان خود تأمین نمایند، گفت: به این ترتیب اگر دولتی نتواند حداقل های زندگی توأم با کرامت انسانی را به دلیل رخداد بلایای طبیعی برای شهروندان خودش تأمین کند، قطعاً متعهد به دریافت یاری های بین المللی خواهد بود، اما اگر خود دولت و حاکمیت توانایی تأمین این یاری ها را داشته باشند، باز هم در چارچوب تعهدات بین المللی باید از تعهدات سایر دولت ها جهت ارائه یاری های انسان محبت آمیز غافل نباشد.

این استاد حقوق بین الملل توضیح داد: علاوه بر تعهدات بین المللی در چارچوب کنوانسیون های ژنو، باید توجه داشته باشیم که بر اساس دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری، ایالات متحده متعهد شد تا هیچ گونه مانعی در دسترسی ایران به اقلام بشرمحبت آمیز ایجاد نکند و بر همین اساس شاهد هستیم که نماینده جمهوری اسلامی ایران در دادگاه لاهه اخیراً نامه ای را به دیوان بین المللی دادگستری ارسال کرد و به وسیله دیوان خواهان این موضوع شد که ایالات متحده گزارشی از اقداماتی که در جهت تبعیت از مفاد دستور موقت و تسهیل دسترسی به اقلام بشرمحبت آمیز انجام داده را به دیوان بین المللی دادگستری آمریکا ارائه کند.

وکیل تاکید نمود: همچنین نباید از یک سنت بین المللی که اعمال تحریم های مالی را در پرتو حداقل تضمین حقوق بشری، تأمین نیازهای بشرمحبت آمیز و ضروری ملزم می داند غافل باشیم. به عبارت دیگر رویه سازمان ملل متحد به سمت شکل گیری یک عرف بین المللی می رود که نمی تواند اعمال تحریم ها توأم با نقض حقوق بنیادین بشری باشد، به گونه ای که حیات انسان ها را در معرض تهدید جدی قرار دهد.

وی توضیح داد: از یک سو مفاد کنوانسیون های ژنو، از سوی دیگر عرف بین المللی در حال تکوین در خصوص ضوابط اعمال تحریم های مالی با تکیه بر استانداردها، موازین حقوق بشر و حقوق بشرمحبت آمیز و همچنین ضلع سوم این موضوع که الزامات آن را دیوان بین المللی دادگستری در چارچوب دستور موقت مطرح نموده و با توجه به سیل و شرایط بحرانی و اضطراری کشور، ممانعت آمریکا برای دسترسی ایران به اقلام بشرمحبت آمیز به عنوان نقض یک تعهد بین المللی قلمداد می گردد و می تواند مسئولیت بین المللی برای ایالات متحده فراهم کند. ضمناً این مسأله به منزله نقض تعهدات ایالات متحده از تبعیت از دستور موقت دادگاه لاهه خواهد بود.

این استاد حقوق بین الملل گفت: ضروری است جمهوری اسلامی ایران در چارچوب صدور قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل، دولت ها را به نوعی تشویق و دعوت به این موضوع کند که هر گونه مانعی را برای دسترسی ایران به یاری های بشرمحبت آمیز برطرف نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ممانعت آمریکا از دسترسی ایران به یاری های بشردوستانه نقض تعهدات بین المللی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممانعت آمریکا از دسترسی ایران به یاری های بشردوستانه نقض تعهدات بین المللی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید