زلزله بزرگتری در گناوه رخ نمی دهد، احتمال سونامی وجود ندارد

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، دکتر محمد تاتار در گفتگو با خبرنگاران در خصوص زلزله بندر گناوه گفت: این زلزله با بزرگای 5.9 ریشتری در ساعت 11:11 در محل بندر گناوه استان بوشهر به وقوع پیوسته که اکنون در حال بررسی این زمین لرزه هستیم.

زلزله بزرگتری در گناوه رخ نمی دهد، احتمال سونامی وجود ندارد

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه این زمین لرزه متوسط الی بزرگ محسوب می شود، گفت: منطقه، منطقه زلزله خیزی است و چنین بزرگای زلزله ای در این منطقه عجیب نیست؛ همچنین پس لرزه هایی با بزرگای 4-4.5 هم به وقوع پیوسته است.

وی تاکید کرد: پس لرزه ها باید فرایند خود را طی کنند تا بتوانیم این زلزله را به گسلی ارتباط بدهیم.

تاتار با تاکید بر اینکه ما کلاً در خصوص زمین لرزه از کلمه احتمال استفاده می کنیم، خاطر نشان کرد: معمولاً زمین لرزه ها تا همین رنج هستند و احتمالاً بر اساس شواهد می توان چنین گفت که این زمین لرزه اصلی همراه با چند پس لرزه بوده و احتمال اینکه زلزله ای با بزرگای بیشتر رخ بدهد خیلی خیلی کم است.

وی در خصوص گسل مربوط به این زلزله گفت: هنوز بررسی ها برای گسل های مربوط به این زلزله ادامه دارد اما احتمال می رود که این زلزله مرتبط با فعالیت یکی از شاخه های گسل پیش ژرفای زاگرس بوده است؛ البته که این زلزله می تواند محرک های دیگری نیز داشته باشد.

وی در خصوص احتمال وقوع سونامی گفت: زمین لرزه کاملاً در خشکی بوده در حالی که منشأ سونامی در دریاهای عمیق است؛ در خلیج فارس چنین چیزی نداریم زیرا عمق آن کم است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زلزله بزرگتری در گناوه رخ نمی دهد، احتمال سونامی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله بزرگتری در گناوه رخ نمی دهد، احتمال سونامی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید