درپوش دریچه چاهها نانوکامپوزیتی شد

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، انتخاب دریچه ای از جنس مناسب و با دوام به منظور درپوشی بر روی دهانه چاه ها و منهول ها همیشه چالش برانگیز بوده است. یک انتخاب درست به گونه ای است که این دریچه ها ضمن دارا بودن خصوصیات اولیه مورد احتیاج، دارای بیشترین مزایا و کمترین معایب نسبت به سایر دریچه ها باشد.

درپوش دریچه چاهها نانوکامپوزیتی شد

دریچه های چدنی از دیرباز همیشه به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای نصب بر روی دهانه منهول ها مطرح بوده اند. این دریچه ها با دارا بودن خصوصیاتی نظیر استحکام مناسب، ریخته گری آسان و قابلیت فراوری در اشکال متنوع، در دسترس بودن ماده اولیه و نیز قابلیت مرئی سازی با دستگاه های فلزیاب، جزو پر مصرف ترین جنس های دریچه منهول هستند.

در کنار نقاط قوت، داشتن نقاط ضعفی همچون وزن سنگین، دارا بودن پتانسیل سرقت بالا، قیمت نسبتاً زیاد و زنگ زدگی و پوسیدگی در محیط های مرطوب، سبب می گردد تا امروزه خریداران قبل از انتخاب خود مقایسه ای بین این دریچه ها با سایر جنس های موجود داشته باشند و با توجه به شرایط محیطی محل نصب، بهترین گزینه را انتخاب نمایند.

برای حل این مشکل، یک شرکت دانش بنیان اقدام به فراوری و عرضه دریچه های منهول نانوکامپوزیتی نموده است. قیمت دریچه های منهول علاوه بر جنس، به پارامترهایی نظیر شکل، ابعاد و بار قابل تحمل آن ها وابسته است. نوع چدن به کار رفته در ساخت دریچه تأثیر قابل ملاحظه ای بر روی قیمت دارد. در نقطه مقابل، دریچه های نانوکامپوزیتی با وجود دارا بودن تمام ویژگی های مثبت مورد انتظار برای یک دریچه منهول، دارای کمترین قیمت در میان سایر جنس های دریچه هستند و این یک مزیت رقابتی اساسی برای آن ها محسوب می گردد.

وزن دریچه ها نیز همچون قیمت آن ها مقدار ثابتی نداشته و با تغییر در شکل، ابعاد و بار قابل تحمل کم و زیاد می گردد. نکته قابل ذکر در خصوص تمام دریچه های چدنی، وزن بالاتر آن ها نسبت به بیشتر جنس های موجود از جمله دریچه های نانوکامپوزیت است و این امر سبب بالا رفتن هزینه های حمل و نصب این دریچه ها می گردد.

دریچه های چدنی به دلیل قابل بازیافت بودن و نیز قیمت بالای فروش آن ها به صورت ضایعات، همیشه از گزینه های اصلی معتادان و دوره گردان برای سرقت بوده و خطرات بسیاری نظیر سقوط افراد و موتور سواران به درون منهول ها از تبعات به سرقت رفتن آن هاست.

غیر قابل بازیافت بودن اگرچه سبب ضد سرقت شدن یک دریچه می گردد اما از طرف دیگر و به لحاظ زیست محیطی یک نقطه ضعف محسوب می گردد. ساخت دریچه های نانوکامپوزیت همزمان هر دو مشکل را رفع نموده است. به عبارت دیگر این دریچه ها ضمن قابل بازیافت بودن و عدم صدمه رساندن به محیط زیست، به دلیل خاصیت چکش خواری بالا و دارا بودن ظاهری شبیه به بتن، پتانسیل سرقت پایینی داشته و در اصل ضدسرقت هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "درپوش دریچه چاهها نانوکامپوزیتی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درپوش دریچه چاهها نانوکامپوزیتی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید