خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، گیاه کاپاریس اسپینوزا که با نام های کَبَر، کَوَر، لگجی، داغ قارپوزی، کِیپر و ... شناخته می گردد، خاصیت ضدسرطانی قابل توجهی دارد و می تواند در صنعت داروسازی به عنوان دارویی برای درمان سرطان استفاده گردد.

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، با وجود پیشرفت های روزافزون درمان سرطان، مقاومت به داروها یکی از مشکلاتی است که بعضی بیماران با آن روبرو می شوند. به همین دلیل پژوهش های مرتبط با درمان سرطان هنوز ادامه دارند و بیشتر داروسازان توجه خود را به ساخت داروهای سرطان با کارایی بیشتر، سمیت کمتر و قیمت پایین تر معطوف نموده اند.

مطالعات تجربی نشان داده که بعضی گیاهان شناخته شده، تأثیرات ضد سرطانی دارند. به نظر می رسد که ساخت داروهای جدید مشتق شده از گیاهان، می تواند باعث به وجود آمدن روش های اثربخش تری در درمان سرطان شوند. در سال های اخیر، به دلیل پیشرفت های بسیار زیاد شیمی آلی، تغییرات پیشگام در روش های عصاره گیری و خالص سازی و شناخت دقیق تر ترکیبات طبیعی گیاهان، توجه زیادی به داروهای با پایه گیاهی شده است. به علاوه استفاده از منابع گیاهی به عنوان مواد اولیه ارزان تر می تواند به صنعت داروسازی یاری کند تا داروهایی با قیمت پایین تر ساخته شوند.

گیاه کاپاریس یا کبر؛ یکی از گیاهانی است که به دلیل داشتن مقادیر زیادی از ترکیبی فلاونوئیدی به نام کوئرستین می تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد. فلاونوئیدها از مهم ترین ترکیبات گیاهی هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و می توانند رادیکال های آزاد درون سلول ها را حذف نمایند. بنابراین نقش مهمی در محافظت بدن در برابر سرطان دارند.

گیاه کبر، مقاومت زیادی در برابر خشکی، شوری، آفتاب شدید، گرمای بالای 40 درجه و سرمای تا 8- درجه دارد و این ویژگی باعث شده که در مناطق مختلف و از شمال تا جنوب ایران، پراکنده گردد. گیاه کبر به صورت ترشی و شور مصرف می گردد و در غذاهای ایتالیایی همراه با سالادها، پاستاها و پیتزا استفاده می گردد.

از آنجا که گیاه کبر به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوئیدی می تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد، یاسمن مقدم نیا و دکتر سهراب کاظمی استادیار فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی نوشیروانی بابل، در مطالعه ای تأثیرات ضد سرطانی این گیاه را آنالیز کردند.

برای انجام این مطالعه پس از جمع آوری گیاه کبر از ارتفاعات فیروزکوه در شمال ایران، میزان ترکیب کوئرستین این گیاه با استفاده از روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) اندازه گیری شد.

عصاره این گیاه به محیط کشت سلول های سرطانیHela (سرطان دهانه رحم)، MCF-7 (سرطان پستان)، Saos (سرطان استخوان) و سلول های فیبروبلاست (به عنوان گروه کنترل) اضافه شد. سپس میزان تکثیر و بقای این سلول ها با روش MTT مورد آنالیز نهاده شد. علاوه بر این، برای اندازه گیری خاصیت آنتی اکسیدانی گیاه کبر آزمایش FRAP نیز انجام شد.

با انجام این آزمایشات مشاهده شد که عصاره گیاه Capparis spinosaبرای این سه رده سلول سرطانی، سمی است و در غلظت های کم نیز می تواند از رشد این سلول های سرطانی جلوگیری کند. همچنین تأیید شد این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی دارد و میزان ترکیب کوئرستین از دیگر ترکیبات موجود در این گیاه بیشتر است.

به طور خلاصه می توان گفت که کوئرستین موجود در گیاه کاپاریس، تأثیر ضد توموری قابل توجهی دارد و می تواند به عنوان یک داروی طبیعی ایده آل برای درمان سرطان مورد توجه قرار گیرد.

نتایج این پژوهش زمستان 2019، در آخرین شماره فصلنامه علمی-پژوهشی بیوتکنولوژی پزشکی ابن سینا (AJMB) منتشر شده است. این مجله توسط پژوهشگاه فن آوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی (ابن سینا) به چاپ می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید