الکس مورگان، ستاره ضد ترامپ

به گزارش وبلاگ عینک سفارشی، رسول مجیدی ، تیم ملی آمریکا در آستانه کسب چهارمین قهرمانی اش در جام جهانی است. آنها نخستین تیم فینالیست رقابت های سال جاری در فرانسه بودند و پیروز شدند در یک بازی جذاب 2 بر یک از سد انگلیس بگذرند. آمریکایی ها از زمانی که جام جهانی زنان آغاز شد (1991 در چین) همیشه مدال گرفته اند و هیچ وقت به کسب رتبه کمتر از سومی رضایت نداده اند، اما هیچ وقت دوبار پشت سر هم قهرمان نشده اند و حالا این فرصت تاریخی در انتظارشان است.

الکس مورگان، ستاره ضد ترامپ

ایالات متحده سال جاری از تیمی بسیار متحد و باکیفیت تشکیل شده و دارای چندین ستاره است. ستاره آنها در بازی نیمه نهایی یکی از کاپیتان های شان یعنی الکس مورگان بود. مورگان گل رجحان آمریکا را با یک ضربه سر دیدنی به ثمر رساند و نام خود را در کتاب تاریخ ثبت کرد چون درست در روز تولدش یعنی دوم جولای این کار را انجام می داد. این اتفاق در مسابقات سال جاری هرگز رخ نداده بود و قطعا شادی گل مهاجم حالا 30ساله آمریکایی را دوچندان نموده است. شادی گل او البته در صدر اخبار هم نهاده شد. مورگان بعد از ضربه سر فوق العاده اش، چند قدم از محوطه جریمه بیرون آمد و به صورت کاملا مودبانه یک فنجان چای فرضی را نوشید. همین باعث شد تا تعبیر های بسیاری در رسانه های انگلیسی به وجود بیاید. چای یکی از نوشیدنی هایی است که همه را یاد انگلیسی ها می اندازد، مخصوصا اگر در فنجان و به حالت اشرافی نوشیده گردد؛ کاری که الکس مورگان با حرکات دستش سعی در نمایش آن داشت. بعضی اعتقاد دارند این فنجان چای در واقع اشاره ای بوده به شکست تیم ملی انگلیس. حتی سه شنبه شب وقتی هیلاری کلینتون می خواست در توییترش این پیروزی را تبریک بگوید نوشت: تبریک به تیم زنان آمریکا برای به دست آوردن این چای.

بعضی دیگر اما پیچیده تر به موضوع نگاه می نمایند. آنها می گویند چای نوشیدن در بازی مقابل انگلیس توسط یک آمریکایی یعنی طعنه زدن به جنبش تی پارتی در سال 1773؛ سالی که آتش انقلاب آمریکا علیه استعمار انگلیس بالا گرفت. در آن سال آمریکایی ها خرید چای از انگلیس را تحریم کردند و جنبشی علیه واردات و مالیات سنگین چای در شهر بوستون به وجود آوردند که سرآغاز استقلال آمریکایی ها از بریتانیا شد. شاید به همین خاطر بود که پیرس مورگان، مجری مشهور انگلیسی بعد از شادی گل الکس مورگان در توییترش نوشت: این اعلام جنگ بود.

مورگان حالا به واسطه درخشش در بازی نیمه نهایی و البته شادی گلش در متن اخبار واقع شده است اما خیلی قبل تر از آغاز مسابقات هم به تیتر یک رسانه های مشهوری همچون مجله تایم آمریکا تبدیل شده بود. تایم در شماره 3 ژوئن 2019 خود با روی جلد بردن الکس مورگان نوشته بود: برابرنماینده؛ الکس مورگان تیم مدعی آمریکا را در جام جهانی رهبری می نماید اما مهم ترین گل او بیرون از زمین به ثمر رسید.

اشاره تایم به جنبشی است که او و چند تن دیگر از بازیکنان تیم ملی آمریکا از جمله مگان رپینو برای دریافت حقوق و مزایای مساوی با تیم مردان از فدراسیون فوتبال آمریکا به وجود آورده اند؛ جنبشی که البته به موفقیت هم رسید.

به قول الکسی دو توکویل، فیلسوف اهل فرانسه، جامعه آمریکا یک جامعه استثنایی است با مختصات خاص خودش و به دلیل تاریخ متفاوت با سایر کشورها و جغرافیای خاص و روح مهاجرپذیری اش، فرهنگ انسانی در آن متفاوت است. یکی از همین موارد هم در فوتبال آمریکا دیده می گردد. در ایالات متحده همواره تیم ملی زنان از تیم ملی مردان بهتر نتیجه گرفته است و همین باعث شده جنبش بازیکنانی مثل الکس مورگان با اقبال عمومی همراه گردد. آنها می گویند وقتی ما همواره یک پای نیمه نهایی مسابقات بوده ایم چرا باید امکانات و بودجه صرف تیمی گردد که حتی در دوره پیش نتوانست به جام جهانی راه یابد.

مورگان البته به غیر از کوشش برای دریافت حقوق برابر با تیم مردان، دیدگاه های سیاسی مترقی هم دارد؛ از جمله اینکه مخالف نگاه نژادپرستانه دونالد ترامپ به مهاجران است. این مخالفت البته می تواند ریشه های شخصی هم داشته باشد، از جمله اینکه شوهر او یک فوتبالیست اهل مکزیک است؛ سرواندو کاراسکو. سرواندو با اینکه در کالیفرنیا به جهان آمده اما پدر و مادری مکزیکی دارد. مورگان چندی پیش در این باره گفته بود: این باعث ناراحتی است که سیاست های دولتی می خواهد مهاجران را از خانواده های شان جدا کند. من اگر بعد از جام جهانی به کاخ سفید دعوت شوم هرگز آنجا حضور نخواهم یافت.

ازدواج او با یک فوتبالیست باعث شده تا او بیشتر از سایر بازیکنان به تبعیض های موجود در باشگاه های آمریکایی علیه زنان آشنا گردد. مورگان و شوهرش کاراسکو تا همین دو سال پیش در یک باشگاه فعالیت می کردند و او متوجه شد چقدر نگاه ها و پرداخت ها بین دو تیم زن و مرد باشگاه اورلاندو متفاوت است.

حالا مورگان که هم تیمی هایش به دلیل سرعت و سبک دویدنش به او لقب اسب کوچک را داده اند، یکی از امیدهای اصلی آمریکا برای کسب قهرمانی دوباره در جام جهانی است؛ قهرمانی که بعید است از ته دل رییس جمهوری آمریکا را مسرور کند چون مورگان و رپینو، 2 کاپیتان آمریکا و و چندتن دیگر از بازیکنان این تیم از همین حالا اعلام نموده اند تبریک و دعوت کاخ سفید و ترامپ را رد می نمایند.

منبع: ایران ورزشی

به "الکس مورگان، ستاره ضد ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکس مورگان، ستاره ضد ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید